birleşik haziran hareketi

dün gerçekleştirilen son toplantıdan sonra, türkiye sosyalistlerinin birleşmesine zemin olacak yeni oluşumun adıdır.
toplumsal ve siyasal evrimimizde yeni bir umut ve kapı olacaktır.

birleşik haziran hareketi’ne kp, ödp, ehp, tkp 1920, htkp gibi partiler, devrimci hareket, red dergisi, emek ve meslek örgütlerinden ttb başkanı beyazıt ilhan, tmmob başkanı mehmet soğancı, disk sosyal iş başkanı metin ebetürk ile chp milletvekilleri ilhan cihaner, hüseyin aygün ve gökhan günaydın katkı vermiş olup, dün yapılan toplantının ardından yayınlanan sonuç metni özeti şöyledir:

"eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, kamucu, dayanışmacı, laik, bağımsız, toplumcu bir cumhuriyet ve ülke için; gericiliğe, faşizme, emperyalizme, piyasacı yağma düzenine ve bunları temsil eden akp rejimine karşı birlikte yola çıkıyoruz.
ülkemiz emperyalizmin bölge politikalarıyla uyum içinde, mezhepçi faşist bir diktatörlüğe sürükleniyor. akp iktidarı baskı ve hileyle, sokak çeteleri kurup, devlet şiddetini sonuna kadar kullanarak bu yolda ilerliyor.
bu gidişata dur demek, yarınımızı akp’nin pençesinden kurtarmak için bir araya geliyoruz.
ülkemizin bugününe ve geleceğine sahip çıkmanın direnmekten ve halkın birleşik örgütlü mücadelesinden geçtiğini biliyoruz. 2013 haziran’ındaki büyük direnişin izinde şimdi de birleşik bir mücadeleyi birlikte yaratıp, haziran barikatlarını ileri taşıyacağız.
bu toprakların ortaya çıkarttığı ilerici ve devrimci birikimi sahipleniyoruz. özgür bir geleceği bu birikimle gezi-haziran direnişini buluşturarak kurabileceğimize inanıyoruz.
birleşik haziran hareketi, anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist ve gericiliğe karşı aşağıdaki ilke ve amaçlar doğrultusunda harekete geçecek bir halk örgütlenmesinin çağrıcısıdır.
- ülkemizin faşist ve dinci/mezhepçi zorbalığa sürüklenmesine dur diyoruz.
- emekçi sınıfların insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum edilmesine, taşeronlaşmaya ve güvencesizliğe karşı, insanca bir yaşamı savunuyor, işçi cinayeti ve katliamlarının önlenmesi için mücadele ediyoruz.
- piyasacı talan ekonomisine karşı çıkıyor, özelleştirme yağmasına karşı halkçı-kamucu bir ekonomiyi savunuyoruz.
- dinin siyasal ve toplumsal yaşamı belirlemesine karşı laik ve özgür bir yaşam için bir araya geliyoruz.
- bölgemizdeki emperyalist boyunduruğa karşı direnen halkların yanında yer alıyor, ülkemizin ortadoğu’da savaşa sürüklenmesine karşı barışı savunuyor, bağımsız bir ülke ve kardeşce bir bölge istiyoruz.
- kürt sorununun çözümünde özgürlük temelinde kardeşlik ve birlikte yaşama iradesine dayalı, adil, onurlu bir barışı ve eşit yurttaşlığı esas alan bir çözüm için güçlerimizi birleştiriyoruz.
- her tür cinsel ayrımcılığa, şiddete ve baskıya karşı duruyor, kadın cinayetlerine son vermek için harekete geçiyoruz.
- doğanın tahribine, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın kar amacıyla yağmalanmasına karşı mücadeleyi her alana yayıyoruz.
- halkın söz ve karar sahibi olacağı meclisleri her alanda kurup, geliştireceğiz.
bu amaçlar doğrultusunda sokak ve mahallelerde, işyerlerinde ve okullarda, köylerde ve kentlerde biraraya gelelim. her yerellikte bir meclis oluşturalım. forumlarla kararlarımızı hep birlikte alalım.""

şimdi bu anlayışla biraraya geliyor, haziran’da toma’ların önündeki direnişimizi, barikatların ardında büyüttüğümüz yeni yaşam filizlerini, umutlarımızı ve hayallerimizi birlikte çoğaltmak için yola çıkıyoruz.
haydi o zaman!
evimizi, ocağımızı, ekmeğimizi, doğamızı, aşımızı birlikte savunalım. sokaklarımızı, okullarımızı, derelerimizi, özgürlüğümüzü geri alalım. bu köhnemiş düzeni zalimlerin başına yıkalım. eşitlikçi, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, laik, kamucu, dayanışmacı yeni bir toplumsal düzenin kurucu iradesini birleşik direnişimizle inşa edelim.
sokaklarda, meclislerde, forumlarda buluşalım."