biseksüel

24 Entry Daha
cinsel kimliklerinden ötürü çeşitli önyargılara maruz kalan, aşkta ve tabi meşkte cinsiyet ayrımı yapmayan insanlardır. biseksüel kadın ve biseksüel erkek olmak arasında belirgin farklar bulunur.
heteroseksüel kadınların çoğu öğrendikleri ''erkeksi'' rolde partner arayışlarından ötürü biseksüel erkekleri tercih etmezler. heteroseksüel erkekler içinse biseksüel kadın daha tercih edilebilirdir, bunun altında aynı anda iki farklı kadınla olma fantazisi, kadını kendine rakip görmeme -aslen kadını aşağı görme-, klasik homofobik erkeklerin kadın kadına cinselliği estetik buluşu ve aslen ataerkil yapı yatmaktadır.
homoseksüellerin bazılarıysa ne yazık ki biseksüellere karşı önyargı doludur. bir gay duygusal bir ilişkide biseksüel bir erkeğin toplumsal ve ahlaki baskıdan ötürü nihayetinde bir kadını tercih edeceğini ve hayatına heteroseksüel bir yapıda devam edeceğini düşünebilir. lezbiyenlerde durum bu denli dramatik olmasa da az çok aynı yönde ilerler. yine bazı homoseksüel bireyler biseksüelleri güvenilmez, sadakatsiz vb hallerle tanımlar. oysa hiçbir cinsel yönelim bu ve benzeri karakter özelliklerinin sebebi değildir.
bir diğer yandan biseksüeller bile biseksüelleri ilişkilerinde tercih edilir bulmayabilir.
biseksüeller homoseksüellere göre daha şanslı sayılabilir, homoseksüel bireylerin çoğu -ne yazık ki- ya cinsel kimliğini saklamak durumunda kalır ya da açıkladığında yıpratıcı tepkiler görebilir. oysa bir biseksüelin cinsel kimliğini saklaması daha kolaydır, açık ettiğindeyse alacağı tepki homoseksüel bireye göre daha hafif olacaktır. bunun altındaysa biseksüelin karşı cinse de ilgi duyuyor oluşu ve toplumun tatlı dayatmalarından biriciği evlilik ve aile kurumuna dahil olma umudu yatar.
biseksüeller hakkında doğru bilinen yanlışlardan biriyse onların ''aradığını bulma'' konusunda daha şanslı oluşlarıdır. ağırlıklı ve/veya açık olarak karşı cinsle birlliktelik yaşayan biseksüel heteroseksüel olarak algılanırken, hemcinsleriyle daha yoğun bir ilişkide bulunan biseksüelse homoseksüel olarak algılanacaktır. ne yazık ki insanlar heteroseksüel ve homoseksüel olmak üzere iki cinsel yönelim olduğunu düşünmekte ve bir çoğu biseksüelliği ''farklı tatlar arama'', ''merak'' vb şekillerle tanımlayarak biseksüelliği görmezden gelmek ve bifobiye gönülden destek vermekten geri durmamaktadır.
134 Entry Daha