carl sagan

çok değerli bir bilim insanı. insanlara bilimi sevdirmek adına birçok kitap yazmış ve belgeseller hazırlamıştır (bkz: cosmos)

cosmos belgesellerinden birinde beni çok derinden etkileyen bir konuşma yapmıştır. * . insanoğlunun şu küçücük gezegende sadece 50 yıl hakim olabilmek için birbirine neler yaptığını düşünün. ne kadar da zavallıyız. birbirimizi öldürmeye ne kadar can atıyoruz , gerek şeref için olsun gerek ülke kurabilmek için olsun veya din için. oysa ki hayatı kendimiz ve çevremizdeki tüm canlılar için iyi kılmaya çalışsak her şey çok daha güzel olurdu.

işte carl sagan'ın o efsanevi cümleleri
carl sagan - the pale blue dot * =
evrenin genişliğine dair yaptığı konuşmalar acayip ilham verici, sanırım dünya dışı yaşama dair bu kadar tutkulu olan ve bu kadar çalışan başka bir bilim insanı yok. son yüzyılın gördüğü en dahi insanlardandı bence. rip.

(bkz: contact)
bu adam sayesinde hayata artık çok farklı bakıyorum. evren ve canlılar ne kadar da harika. bence gerçek mutluluk bunlarda saklı. kendi çıkarları için birbirlerine kötülük yapan insanları gördükçe ne kadar aptal olduklarını da farkediyorum

bu da evrim teorisi ile ilgili çok güzel hazırlanmış bir konuşması. 6-7 dakikada evrimin bizi ilgilendiren kısmını öğrenebilirsiniz.
tipinden midir, güzel gülüşünden midir, bilgili olduğundan mıdır bilmiyorum ama küçüklüğümden beri beni çok etkileyen ve sevdiğim bilim insanı. hoş bir enerjisi var, insana güven veriyor.