cengiz aytmatov

üslubuna hayran olduğum orta asya kültürünü mükemmel bir şekilde kitaplarına yansıtan kırgız yazar. hangi görüşten,dinden olursanız olun okuyacağınız kitapları sizi asla rahatsız etmeyecektir."gün olur asra bedel,elveda gülsarı,toprak ana,selvi boylum alyazmalım"* okunası kitaplarıdır.
kırgız edebiyatının gurur kaynağı yazar. dişi kurdun rüyaları'nın jack london'un beyaz diş'inden eksiği yoktur fazlası vardır ama gel gör ki coğrafya kaderdir.
bu adam kırgız değilde amerikalı veya avrupalı olsaydı çok daha bilindik bir yazar olurdu.
kırgız yazar, çevirmen.
 spoiler!
beyaz gemi romanı üzerine bir konuşmasında çocuğun neden intihar ettiği sorulmuş. aytmatov da 'eğer çocuk intihar etmeseydi ailesine boyun eğmiş olacaktı, başkaldırısını bu şekilde yaptı.' demiş. kitabı okuduğumda çok üzülmüştüm.

düzeltme: spoiler kısmı eklendi. danstes'e teşekkürler.
beyaz gemi ve toprak ana isimli romanları favorilerimdir. yalnız toprak ana adlı romanın iki çevirisini okumuştum. birisinde başlangıcında "ey toprak ana..." diye başlarken bir diğerinde "ey tarla..." şeklinde bir çeviri yapılmıştı. bana kalırsa bu durum direkt olarak hikayeyi bozuyordu. ana karakter tarla ile konuşmuyordu çünkü. toprak ana olarak kişileştirilmiş, kendine özgü ruhu olan bir değerle etkileşiyordu aslında (mother earth, pachamama:)
gün olur asra bedel! tek cümle, bir sürü anlam, naneli akide şekerinde bir tat bir de karanar!
cemile isimli romanı ile üne kavuşmuştur.