cinsel kimlik vs cinsel yönelim

tam açmayı düşündüğüm başlık. unicorn09 sağolsun. ben de bu iki kavramı karıştırabiliyorum.
cinsel kimlik: erkek - kadın.
bir erkek ya da kadın cinsiyetini değiştirdiğinde, gerçek cinsel kimliğine kavuşur. mesela bir erkek kendini kadın gibi hissediyorsa bu, cinsel yönelimle değil cinsel kimlikle alakalıdır. yani bir kadının erkeksi hissetmesi ve o şekilde davranması veya bir erkeğin kadınsı hissetmesi ve o şekilde davranmasının eşcinsellikle alakası yoktur. bu tamamen cinsel kimlikle alakalıdır.

cinsel yönelim: hangi cinse duygusal ve cinsel istek duyduğunla ilgili. heteroseksüellik ve eşcinsellik iki temel cinsel yönelimdir. oldukça basit aslında ama eşcinseller bile çok karıştırıyor bu iki kavramı.
bu zamana kadar ikisini eş anlamlı kullanıyordum, sayende aydınlandım sözlük!
kişinin cinsel kimliği kadın/erkek oluşudur bu insanın yönelimini etkilemez. transkadın da kadınlardan hoşlanabilir transerkek de erkeklerden hoşlanabilir. bunun ayrımını yapmayı öğrenmek gerek.
cinsel kimlik ve cinsiyet kimliği çok sık karıştırılır.

cinsiyetinizi belirleyen kromozomlar (x ve y) ile hislerinizi belirleyen hormonlar (testosteron ve östrojen) birbirini etkilemiyor.

cinsiyet olarak erkek (xy) olabilirsiniz ancak kendinizi kadın gibi (östrojen) hissedebilirsiniz. bu duruma genderfluid deniliyor.*

biyolojik cinsiyet, cinsel kimlik, cinsiyet kimliği ve toplumsal cinsiyet farklı şeyler.