demokratik bir ufka sahip olmak

ırktan, dinden, mezhepten ve cinsiyetten arınıp, ortak yurttaşlık çıkarları üzerinde düşünebilmeyi ve buna uygun eylemleri gerçekleştirmeyi ifade eder.
maalesef asıl trajedimiz, bu tür bir vizyona sahip olması gereken bir merkez veya sol partinin mevcut olmamasıdır.
bir chp seçmeni olarak, olumlu yönde değiştiğini ve geliştiğini kabul ediyor ve kemikleşmiş oyunu koruyabilmesinden memnuniyet duyuyorum.
fakat, günümüz türkiyesinin ihtiyaç duyduğu bazı dinamikleri, kısmen solcu ve kısmen milliyetçi bir partide bulabiliyorsak, bu bizim değil, sistemi bugünlere taşıyan güç odaklarının suçudur.
orta ve uzun vadede görmekteyim ki, bir kürt olmasam da, bireysel özgürlüklerim ve kazanılmış cumhuri haklarım akp, chp veya mhp gibi partilerin değil, kürtlerin demokratik siyasetiyle güvencede olacaktır.
bu benim fantazim değildir veya hiçbirimizin hayali olmayabilir, fakat, bir durum tespitidir...
çünkü, demokratik bir ufukla düşünmeyi başaramazsak, mhp veya akp gibi partiler ya yeni tayyipler getirecek ya da islamcı yobazlar geleceğimizi karartmaya devam edecektir.
çünkü, hiçbir tehlike, faşizm tehlikesi kadar korkunç ve amansız olamaz!!
çünkü, hiçbir dayanışma ve paylaşım, sizden farklı olduğunu düşündüğünüz halde temel insani değerlerde birleştiklerinizle barışmak kadar keyifli ve insancıl olamaz!