dördüncü yargı paketi

düşünce suçları kapsamında yargılanmakta olan bir çok kişinin haklarındaki soruşturmaların sona ermesini saglayacak olan, terörün tanımını sadece şiddete bulaşmak ile sınırlayarak bu güne kadar gazetecilerden siyasetçilere, sendikacilardan avukatlara, öğrencilerden insan hakları savunucularına kadar her kesimden insanı keyfi gerekçeler, uyduruk deliller, komik savcılık iddianameleriyle, terörist kategorisine sokan ucube yargı sistemimizde revizyon yapmaya yönelik yeni yasal düzenleme.

insan hakları ve ifade özgürlüğü bağlamında bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı'nın kısaltılmış hali.

meclisten geçen düzenleme ile şartlı salıverme ve cezaların infazında iyileştirme hedefleniyor. teoride sevgi pıtırcığı şeklinde maddeler öngören düzenlemenin, uygulamada sağlıklı işleyip işlemeyeceği sorunsalı; zamana, yargı ergine ve infaz kurumlarının sistemine bırakılmış durumda.
lafta kulağa hoş gelen (ennn demokrat ülke olma yolunda bir dev adım daha), ama şu on küsur yıla bakınca yine yeni yeniden "eee ne oldu şimdii" dedirtecek türden düzenleme gibi. özellikle şu dönem için yerinde bir hareket mi, yoksa göz boyama mı göreceğiz. ama bu gör(eme)melerin sonucu, yine bize uzun yıllara patlayacak.

umarım yüzümü bu sefer kara çıkarırlar.