dünyanın 43. havalı semtinin kadıköy olması

habere göre, "britanya merkezli gezi dergisi dünya genelinde ziyaret edilmesi gereken ‘en havalı 50 semt’ arasında 43’üncü sırada kadıköy’e yer verdi. belirlenen liste, ziyaretçilerin ‘turist gibi hissetmeden, oranın yerlisi gibi yeyip içip takılabileceği havalı yerler’den oluşuyor.

listede 43’üncü sırada yer alan kadıköy için “istanbul’un asya tarafında, marmara denizi’nin kıyısında bulunan kadıköy son birkaç senede popülerlik kazandı. burada yüzlercesi açılan kafeler, restoranlar, yeni barlar, tasarım stüdyoları ve dükkanlar, burayı avrupa yakasının keşmekeşinden ziyade, şehrin nasıl takıldığını daha sakin bir ortamda görmek isteyenler için gidilmesi gereken bir yer yapıyor” dendi."

kadıköy cidden istanbul'un o garabet kalabalığından, hengamesinden kurtulup huzurlu hissedeceğiniz yegâne ilçe. daha söğütlüçeşmede metrobüsten indiğiniz anda sahil kasabasındaymış havasını hissediyorsunuz. sokakları, caddeleri öyle güzel öyle temiz ki, saatlerce hiç sıkılmadan her bir sokağını dolaşıp terapi niteliğinde bir gün geçirebilirsiniz. bazen kalabalık olsa bile o kalabalık misal taksim'deki kuru ve boğucu kalabalığa hiç benzemiyor. çoğunlukla insanlar birbirlerine yol vererek yürüyorlar. yürürken stres olmuyorsunuz. en iyi barlar, kafeler bu semtte zaten. bir kere doğu kültürü buraya yerleşmemiş. ikamet edenler ve takılan insanlar genelde entelektüel ve eğlenmeyi bilen tiplerden oluşuyor. hiç kimseden yobazca tepkiler almadan dilediğiniz gibi dolaşabileceğiniz modern bir semt. iki eşcinsel el ele yürüse bile kimsenin tepki vereceğini sanmam. iyi reklam yaptık da umarım çomarlar gelip de zehirlemez bu güzelim semti. gerçi çomarlar bu semti kaldıramazlar.

https://twitter.com/kadikoybelediye/stat...
https://www.timeout.com/coolest-neighbou...
çizgi-roman alışverişi yapmak ve köfte yemek için yalnızca 1 kez gittiğim gecesi, gündüzünden daha iyi olan bir semt. kitapçı kaynıyor her yer. gerekli-şeyler ve büyülü dükkana gitmiştim. aradığım her şeyi buldum.