erkekleri doğrama cemiyeti manifestosu

ayrılıkçı feminist düşüncelere sahip olan valerie solanas, kaleme aldığı ''society for cutting up men'' (s.c.u.m.) yani erkekleri doğrama cemiyeti manifestosu adlı bildiride erkeklerin yok edilmesini ve tamamen kadınlardan oluşan bir toplum yaratılmasını savundu. verdiği film senaryosunu kaybeden pop kültürünün kurucusu andy warhol'u, “hayatımın üzerinde çok fazla denetimi vardı.” diyerek kurşunlayarak öldürmeye çalışmıştır.
society for cutting up men!
radikal feminizmin en önemli eserlerinden biri.
andy warhol suikasti ile daha da ortaya çıkan ve gündeme oturan ancak fikirleri sapkınca bulunduğu için fazla taraftar toplayamayan cemiyet. solanas'ın açık eşcinsel kimliği nedeniyle cemiyetin nedense seks cemiyeti olduğu yönünde yanlış bir kanı oluşmuştur.

warhol, solanas'ı polis muhbiri olduğunu düşündüğü için senaryosunu kasıtlı olarak çöpe atmış, senaryo daha sonra bir nehir kenarında bulunmuştur. senaryonun peşine düşen solanas'a ise polis kayıtları uyarınca kaybedildiği şeklinde yalan bilgi verilmiştir. o dönem sık sık ölüm tehdidi alan warhol, factory elemanlarına bile şüphe ile yaklaşmaya başlamıştır.