eşcinselliği ve translığı aynı şey sanan insan

eşcinselliği "kendini karşı cins gibi hissetmek" zannediyor bu tipler. ameliyat olmuş halinin de trans olduğunu sanıyorlar. bununla ilgili kısa bi anımı anlatmak istiyorum serbest çağrışım falan derken aklıma bu anı geldi.

lisedeyken din hocasına "hocam eşcinsellik neden günah? onları da allah yaratmış sonuçta" diye sordu kızın biri. her din dersinde en arka sırada yazı yazan, kitap okuyan, resim çizen ben; bir anda kafamı kaldırıp din hocasının ne cevap vereceğini beklemeye başladım. "hissettiği cinsiyete geçmesinde bi sakınca yok" dedi. "hocam o eşcinsel değil trans" dedim, din dersindeki ilk konuşmam. bütün sınıf bana döndü ve götüm kalkmış bir şekilde konuşmaya devam ettim "eşcinsellik hemcinsine aşık olmaktır, homoseksüellik yani. sizin dediğiniz transseksüellik." cümlemi bitirdiğim anda kadın bağırmaya başladı "öyle şey mi olur, dinimiz onları lanetlemiştir, o bi hastalıktır gitsin tedavi olsun" diye saçmalamaya başladı. baktım sıçıyo "transseksüelliğe hastalık demiyorsunuz 'hissettiği cinsiyete geçebilir' diyorsunuz da neden eşcinsellere lanetli diyorsunuz?" dedim. bana "kes sesini, sen mi öğreteceksin bana" diye bağırdı. bakın derste ilk kez konuşuyorum, öğretmen dediğin derse katılan öğrenciyi daha çok teşvik etmelidir değil mi? kadın bana sesimi kesmemi söylüyor? ben de hiç gelemem öyle şeylere, beni haksız yere rencide etmeye çalışacak insanı babam olsa tanımam, babamı zaten tanımam da öyle bi durumda, neyse. "siz bana kes sesini diyemezsiniz" dedim. kadının gözlerinden ateş çıkıyor, içimden "ne diyorum ulan ben napıyorum" diyorum ama ok yaydan çıkmış bi kere. "hoşgörü dinini öğretiyorsunuz karşınızdaki kişi öğrenci diye o kişiyi kendinizden aşağı görüyorsunuz, öğretmen öğrenci ilişkisinden önce karşınızda bir insan olduğunu hatırlayın" dedim. neler diyorum var ya kesin uzaklaştırma falan alırım diye düşünüyorum ama amımda değil yani elim ayağım titriyo sinirden, ulan soru soruyosun cevabını öğrenmek için, karı çıldırıyor, böyle bi şey var mı? "numaranı söyle disipline vereceğim seni" dedi. "gelin beraber gidelim isterseniz birlikte anlatalım müdür yardımcısına" dedim ben de. neyse aldı numaramı, ders bitti, çıktı gitti. ondan önce ben gittim müdür yardımcısına. anlattım her şeyi. kadın gitmiş öğretmenler odasına beni soruyo bütün öğretmenlere. "kim bu horro" diye. karıdaki homofobişliğin geldiği son noktaya bakar mısınız? ruh hastası.

tabii ki beni haklı buldular. öğrenciyim, soru soruyorum, cevaplamak yerine bana hakaretler ediyorsun, karşılık verince de disipline veriyorsun, öyle şey mi olur? homofobik karı. tabii son sınıfa yeni geçmişim o ara, onun da bi göt kalkıklığı vardı ama neyse.

işte sonuç olarak bu insanlar yanlış bildikleri şeyin doğrusunu öğrenmek yerine doğrusunu öğretmeye çalışana saldırıyor. dini öğretmek adına orada oturan insan böyleyse, diğerlerini düşünemiyorum.