ezidiler

yezidiler olarakda bilinen, kürt olmakla beraber müslüman olmayan, islam, zerdüslük ve bazi arkaik dinlerden izler tasimasina ragmen, melek tavus denilen bir kutsal varliga inanilan ve kendine özgü ritüelleri olan bir dine mensup insanlardir. türkiyedeki sayilari ancak yüzlerle ifade edilecek kadar azalmistir. batman ve mardin in bazi köylerinde çok az sayida ezidi kalmis, bir çogu 80 li yillarda avrupaya göç etmistir. örnegin almanya nin sadece celle kentinden 12. 000 ezidi yasamaktadir ve bunlarin neredeyse hepsi batman kökenlidir. feleknas uca, almanyada yesiller partisinden milletvekili seçilmeyi basarmis türkiyeli ezidi bir kadin politikacidir. türkiye disinda iran, irak, suriye ve ermenistanda yasayan ezidi topluluklarida vardir.

(bkz: ahmet türk'ün ezidilerden özür dilemesi)

"yezidiler, günde üç kez güneşe döner, dua ederler.. her isteyen, çoluk çocuk, genç yaşlı olsun, şeyh olsun, emir olsun, herkes güneşin karşısına geçer, içinden ne geçiyorsa güneşe söyler.. belki de insan soyunun şimdiye kadar söylediği en güzel dualar onlardır.. belki de en güzel türküler en güzel şiirler bu dualardan çıkmıştır.. belki de mezopotamyanın bütün destanlarının temelinde bu dualar vardır.."
bugün hiddetli hükümdar rtetarafindan isimleri küfür niyetine kullanilmistir. sinirlerine hakim olmayi bir türlü beceremeyen höyküren adam, bdp yi elestireyim derken yine çam üstüne çam devirdi. "bunlarin yaradan ile zaten bir ilgisi yok. bunlar zerdüst. iste simdi kendileri açikliyor, yezidilikten bahsediyorlar. bak neler çikiyor neler. onlardan ögreniyoruz. bu tür ayinleri yapiyorlar"

kimin yaradan ile ilgisi olup olmadigina karar vererek allaha sirk kosuyor beyefendi. onun yarattiklarini hor görüyor. cehaletinden ötürü bu güne kadar ezidilerden haberin olmamis olabilir. bu sana o insanlarin ayinlerini küçümseme, kötüleme hakki vermez. alevilik hakkindada zaten cehaletinizin verdigi korkuyla "mum söndü" iftiralari attiniz yillarca... muaviyenin siyasal mirasçilarindan ne beklenir ki zaten? peygamberin torunlarina acimamis bir zihniyet, ezidilere mi merhamet gösterecek....?
batmanin besiri ilçesine bagli köylerde yasayan, köy bosaltmalarinin ve siddetli çatismalarin yasandigi 92-94 yillarinda almanya'ya göç eden bir grup ezidi, köylerine geri dönmek istediklerini, bugün batman'da yaptiklari bir basin açiklamasiyla dile getirdiler.
o yillarda sadece batman ve köylerinde nüfuslari 15.000 olan ezidilerin, bu gün tüm türkiyede sayilari 350 kisi civarinda.
recep tayyip erdogan'a inat dönmelerini cani gönülden destekliyorum. türkiye, azinliklariyla daha zengin...
bugünlerde, kutsal bayramları olan çerşama sor'u kutlamaya hazırlanan topluluk.
kutlamaların yoğun olarak, ezidilerin kutsal saydıkları ve en önemli dinsel mekanlarının bulunduğu laleş vadisi'nde yapılması bekleniyor.