francisco franco

cumhuriyetci cephenin ( sosyalist ve anarsistlerin agirlikta oldugu) ispanya'da secimi kazanmasi uzerine, falanjistler adi altinda orgutlenerek ispanya ic savasini baslatan diktator. hitler'in ve mussolini'nin yogun destegini almistir.

oldukca tanidiktir franco aslinda bize. nerden mi diyeceksiniz, buyurun;

"el caudillo (lider) sıfatıyla ispanyol devletine falanj partisi'nin siyasal ilkelerinden esinlenerek totaliter,baskıcı bir yapı kurdu.ordu,kilise ve büyük toprak sahiplerinin desteğiyle her türlü muhalefeti susturdu.

koyu bir katolik olan diktatör franco, ispanyol kadınının çalışma hayatına ciddi kısıtlamalar da getirdi. sürekli olarak ispanyollar'ın,tüm ispanyol vatandaşlarının çok çocuk sahibi olmalarını istemiş ve ispanyol halkını buna ikna etmeye çalışmıştır. ülkedeki franco karşıtları ise ya hapishanelere gönderilmiş ya da vatandaşlıktan çıkarılarak ülkeden sınır dışı edilmiştir. komünistler, sosyalistler, cumhuriyetçiler ve eşcinseller fişlenmiş veya tutuklanmıştır."
sağdan soldan bir sürü versiyonu olan diktatör bozuntusu.

faşizmi sağla özdeş görme sığlığından sıyrılmak, objektif bir bakış için ilk adım olabilir. faşiste her gördüğü yerde faşist, faşizme de faşizm demek erdemdir.

yaptğının faşizm olduğunu bilmek de bir erdemdir.

faşizmin ne olduğunu bilmek ise önceliklidir.