gay-hetero arkadaşlığı

normalde hepimizin zaten çoğunlukla yaşadığı arkadaşlıklar. benim bahsetmek istediğim açık olduğunuz bir hetero ile yaşadığınız durumlar.

malum yakın arkadaşlarımın hepsine yakın tarihlerde açıldım. bu hafta beni 20 yıllık en yakın dostum ziyaret etti ve bir hafta bende kaldı, beraber yaşadığım şehri gezdik tozduk. ona eşcinselim diye açıldıktan sonra ilk defa bu kadar uzun süreyi beraber geçirdik. daha önceden yaptığımız muhabbet aşağı yukarı aynı ama ekstra eklenen benim kendi erkek arkadaşımdan da bol bol bahsetmem oldu. bunda da sıkıntı yok, zaten arkadaşıma açıldığımda da çok pozitif karşılamıştı.

yalnız bazı garip ve beni ikilemde bırakan durumlar yaşadım. mesela güzel bir kız yanımızdan geçtiğinde o bunu mutlaka belirtir, ben de katılırdım gerçekten güzel bir kız diye. bugün yanımızdan çok yakışıklı bir adam geçti ve ben de açılmış olmanın verdiği rahatlığı iyice kanıksamış olmalıyım ki, gayri ihtiyari "offf" diye adamı süzdüm, arkadaşım da farketti kime dediğimi. öte yandan o bana katılmadı ve aramızda biraz garip bir sessizlik oluştu, başka bir konuya geçtik hemen.

bir başka zamanda, eski kız arkadaşıyla yaşadığı cinsel bir deneyimden bahsetti. ben de benzer bir şeyi erkek arkadaşımla yaşamıştım, ben de ondan bahsetmeyi düşündüm, ama sonra fazla grafik mi olur, acaba adamın içindeki homofobiyi mi hortlatırım diye bahsetmedim, kendimi tuttum.

şu an aklıma başka gelmedi ama buna benzer "bahsetsem mi, yoksa hiç ağzımı açmasam mı?" dediğim durumlarla bu son bir hafta içinde bir kaç defa daha yaşadım. kafam biraz karıştı. gerçi neyden ne kadar bahsedebileceğimi konuşmadık, aslında istediğimi de konuşabilirim herhalde ama yine de ne kadarının fazla gelebileceğini kestiremiyorum.

kadın arkadaşlarla konuşmak çok daha az gerilimli oluyor, erkek erkeğe arkadaşlıklarımda ilk defa böyle bir kafa karışıklığı yaşadım. gerçi bir kadın arkadaşıma da yaşadığım şehirdeki bir parkın geceleri erkek erkeğe seks mekanı olduğunu erkek arkadaşımdan öğrendiğimi anlatmıştım, kadın arkadaşım parklarda erkeklerin seks yaptığını hiç duymadığını söylemişti. bunu erkek arkadaşıma anlattığımda ise "böyle şeyleri heterolar ile konuşma, heterolar her şeyi duymaya hazır değiller, gerek de yok, arkadaşlığını zedelersin" demişti. haklı sanırım.

hetero arkadaşlarına açılmış olmanın kıymeti elbette bir başka ama bu açıklığın limitleri konusu kafamı kurcalıyor şimdi de.
bence bu hetero kişinin sınırlarına göre değişir gibi geliyor.
bazı hetero kız arkadaşlarım hiç benim bir erkekle yaşadıklarımı duymaya hazır değilken bazı hetero erkek arkadaşlarım sevgilimden ayrıldığımda beni oturup 4 gün teselli etmişlerdi.yani bence o cinsiyetten bağımsız kişiliğe bağlı.ha herkes hazır değil ama aynı cinsiyetten hetero bir kankanız var ve o da bunu anlıyor ise bi de siz biseksseniz gelen geçeni kesip eğlenebiliyorsunuz.tavsiye ederim.
bu durum kişilere bağlı bence de. ve biraz da görmüş geçirmiş olmaya. demem şu ki, biraz avrupa havası solumuş ya da ne bileyim daha özgür düşünen kişilerde durum daha farklı olabiliyor.

kezban tiplerle arkadaşlık çok uzun sürmez bence. çünkü ya ona yazıyorsunuz zanneder ya da sizden dolayı erkekliğinden şüphe edileceğini.

ama hayata daha farklı açıdan bakan kişilerde durum daha farklı oluyor. bir arkadaşıma biseksüel olduğumu söyledim, o da bi eşcinsel arkadaşıyla aramızı yapmaya kalktı vesaire. sanırım arkadaşı beni zaten beğenen biriymiş.

heterolar herşeyi duymaya hazır değil. şahsen ben de her eşcinselin her yaşadığını da duymaya hazır değilim. biriyle yaşadığınız bir ilişkinizden bahsederken dikkat kesiliyorlar sadece, çünkü heterolar meraklı bu tip konularda.