giorgio vasari

rönesans döneminin ünlü mimar ve ressamlarındandır. fakat ünü tablolarından değil, sanat tarihinin ilk kitabı olarak kabul edilen sanatçıların hayat hikayeleri adlı kitabından ileri gelir. sanat tarihinin başucu kitaplarından biridir. ayrıca "rönesans" kelimesinin mucididir. kitapta yazar kendinden önce yaşamış ve kendi dönemindeki 20 sanatçının biyografilerini toplamış. kitabın 1/4 ü michalengelo'ya ayrılmıştır. bugün michalengelo, leonardo da vinci gibi birçok sanatçıyla ilgili elimizdeki birçok bilginin kaynağı bu kitaba dayanıyor.
ben bu dayının şu ünlü kitabını okudum ama bana sanatçılarla ilgili çok da ufuk açıcı bilgiler sunmadı. ama o dönemde yaşayan biri olarak sanatçılar ve eserleri hakkında değindiği söylenceler ilgi çekiciydi. kim bilir belki kitabı tam sindirebilecek bir donanıma sahip olmadığım için öyle hissettim. yani kitabı okurken sıkılmıştım bile diyebilirim. bir daha okusam belki daha istifadeli olur.
floransa da asillerin halk içine karışmadan vecciho kalesinden pitti sarayı arasında yürüyebilmelerini sağlayan koridorun mimarıdır. ayrıca floransa rönesans eserlerinin bir çoğunda imzası vardır. (bkz:vasari koridoru)