girdi vs entry

benim de oyum girdiye.

ne aşırı milliyetçi, ne faşist, ne de köktenciyim. ama insanın dilini kullanırken, sırf alışkanlıktan, herkes öyle yapıyor diye, ya da ana dilini çok iyi çözmüş gibi yetersiz bulup yabancı kelimeler kullanmasının eleştirilmesini, kimileri, çok afedeğsiniz, sikilecek dert gibi görebilir ama bana göre, evet bir dert.

günlük hayatta bilgisayar kelimesini mi, yoksa kompüter'i mi daha çok kullanıyorsunuz. (kısaltma olduğu için pc'yi katmadım. kompüteri hala kullanan var mı? onu da bilmiyorum.) bilgisayar kelimesini arka arkaya tekrarlayın, kulağınıza artık yabancı gelinceye kadar. sonra kelimelere ayırarak tekrar söyleyin.

bilgisayar
bilgi sayar
bilgi sayar
bilgi sayar

tuhaf gelmiyor mu? ama alışınca hiç de tuhaf gelmiyor. bilgisayar dediğimizde hangimizin aklına "bilgiyi sayan cihaz" geliyor?

ille de türkçesi olsun diye ortaya gerçekten dalga geçer gibi alternatifler ortaya çıkabiliyor. dalga geçilmesini, kızılmasını haklı buluyorum. işi sulandırmaktan başka da bir işe yaramıyor. ama, örneğin selfie için önerilen özçekim, bana hiç de tuhaf gelmiyor. hem basit hem de ağzı/kulağı rahatsız etmiyor.

tekrar söyleyeyim. başkaları için önemsiz olsa da benim için bir dert bu konu. doğduğumdan beri bu ülkedeyim. ana dilim türkçe. okul derecelerim de vasat az biraz üstünde. yani yetersiz biri olduğum söylenemez. ama bu dilime çok hakim olduğum(uz) anlamına gelmiyor. kendinizi denemek için ilkokula başlamış birine günlük dilde kullandığımız bir kaç kelimeyi ve deyimi ezbere sığınmadan, sadece cümle kullanarak anlatmaya çalışın.

dilin kirlenmesi böyle bir şey işte.
" girdi" kelimesi " input" anlamını da kapsadığından, " giri" kelimesinin " entry" karşılığı kullanımı yaygınlaşmıştır.
soyadı verilme döneminde çözüldüğüne inandığım sorun.
(bkz: fatma girik)
bir terim olarak girdi, işletmecilik bilimi ve örgüt yönetimine özgü geliştirilmiştir.
açık bir sisteme (bir şirkete), dışarıdan sağlanan kaynakların tümünü ifade eder.
doğal kaynaklar ve işgücü bunlar arasındadır.
dolayısıyla, web sözlüklerine yapılan kayıtlar için kullanılması uygun değildir.
bu tür kayıtlar için daha uygun olanı "giri"dir.
nitekim, bu işi öğrendiğimiz milletlerin kullandığı terim olan "entry"nin anlamı da bir yere yapılan fiziksel giriştir.