günün fosili türkiye

düzenlenen taraflar konferansında iklim eylem ağı adındaki grup tarafından verilen ve konferans boyunca her gün farklı bir ülkeye verilen bir ödül olan günün fosili ödülünü bir kez daha ülkemiz kazanmıştır. türkiye , kyoto protokolü çerçevesinde üzerine düşeni yapmaması ve kömüre bağımlılığının artması hatta 2012yi kömür yılı ilan etmesi gibi başlıca sebeplerle bu ödülü canı gönülden hak etmiştir.

(bkz: hayaldi gerçek oldu)

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/pres...
türkiye küresel anlamda kömüre yatirim yapan 4. ülke. bu anlamda bu ödülün almasina sasirmamak gerekir. ödülün verilmesinin diger bir sebebi ise, türkiyenin, hem küresel isinmayi azaltmak için kurulan fonlardan yararlanmaya devam etmesi, hem de bu konuda bir sey yapmamasi.. yani tam bir sark kurnazligi yapiyor olmasi..
bu ödül, türkiye'nin rekorlarina bir yenisini ekledi.

(bkz: türkiye'nin rekorlari)
enerji ve tabi kaynaklar bakanı taner yıldız, bugün yaptığı açıklamada, türkiye'nin kömür potansiyelinin yeterince değerlendirilmediğini belirterek, termik santrallere yapilacak yatırımların süreceğini söyledi.
dünya hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına (güneş ve rüzgar enerjisi) yönelirken, türkiye'nin kömür sevdası bitmiyor.
türkiyede 15 civarında termik santral var. bu yörelerde akciğer kanseri vakaları türkiye ortalamasının hayli üzerinde. türkiye greenpeace'in verilerine göre neredeyse her evde bir kanser vakasi ya da özürlü birey var.
santrallerden çıkan atık sularla tarım alanları sulanıyor.
en büyük termik santralin bulunduğu afşin-elbistan bölgesi, türkiye'nin en kirli bölgesi.

(bkz: herkes gider mersine, biz gideriz tersine)