he's just not that into you

aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan, erkeklerin aslında kadınları neden aramadığı hususuna kendince bir açıklık getiren 2009 yapımı film. başrollerde jennifer aniston, ben affleck, scarlett johansson, bradley cooper, drew barrymore ve justin long ve nice hollywood starı var.

konusu: gigi (ginnifer goodwin) adlı umutsuz romantik bir kızımız var, kendisi randevuya çıktığı birçok beye olumlu baksa da ikinci randevu gelmiyor-kendisi telefon başlarında beklemekten helak oluyor. yine böyle bir randevusunda, barın sahibi ve ayrıca da randevusunun ev arkadaşı ile kadın-erkek ilişkileri hakkında "içeriden bilgi" diyebileceğimiz bilgilere ulaşıyor ve film bunun çevresinde, birkaç ilişki etrafında dönüyor. türkçe'ye "erkekler ne söyler kadınlar ne anlar" diye çevrilerek hakkını veriyor.

trailer -


--- spoiler---

diyebilirsiniz ki "fatgalcga, bu film hetero ilişkiler üzerine, bize ne?", işte öyle değil efendim zira biz erkekler çok da komplike yaratıklar değiliz aslında. şekil a1'de görülebileceği gibi, aynı "arasam mı?", "neden aramıyor?" vb anlam yüklemeler hepimizde var, bu da kadın olsun erkek olsun doğamızda olan bir şey (sanırım). ayrıca her klasik romantik komedi gibi yine bir hikayeye "renk" katan gayler de bulunmakta, tabi onlara göre bizim dating olaylarımız pek bir kolay, her şey 3 saniye bakışından ibaret de...neyse, epey güzel zaman geçirtten, yer yer insana bazı gerçekleri istemeden olsa da yüzüne vurma suratıyla kabul ettiren eğlenceli bir filmdir. filmdeki kurallara değinirsek:

1-"he's just not that into you if he's not asking you out.": eğer seni bir randevuya çıkarmıyorsa senile ilgilenmiyordur, bu kadar.

2-"he's just not that into you if he's not calling you.": adam seni arayıp sormuyorsa seninle ilgilenmiyordur, kendince bahaneler bulmayı bırak. açık ve net.

3-"he's just not that into you if he's not dating you.": adam senile çıkmıyorsa senile ilgilenmiyordur.

4-"he's just not that into you if he's not having sex with you.": senile yatmıyorsa, ilgilenmiyordur.

5-"he's just not that into you if he's having sex with someone else.": başkalarıyla yatıyorsa, seninle ilgilenmiyordur.

6-"he's just not that into you if he only wants to see you only when he's drunk.": sadece sarhoşken seni görmek istiyorsa, ilgilenmiyordur.

7-"he's just not that into you if he doesn't want to marry you": seninle evlenmek istemiyorsa, senile ilgilenmiyordur.

8-"he's just not that into you if he's breaking up with you.": senden ayrılıyorsa seninle ilgilenmiyordur.

9-"he's just not that into you if he's dissappeared on you.": ortadan kaybolduysa, aramalarına dönmüyor/cevap vermiyorsa ilgilenmiyordur.

10-"he's just not that into you if he's married.": evliyse, ilgilenmiyordur.

11-"he's just not that into you if he's a selfish jerk, a bully, or a really big freak.": bencil, sana kendini kötü hissettiren öküz ise, ilgilenmiyordur.

ha bir de son olarak, kural değil istisna olun!

--- spoiler ---
jennifer anistoncığımın ben affleck kırosuna kaldığı tatlış romantik komedi. sormazlar mı adama sen kim köpeksin?
bunun dışında justin long'u keşfetmeme aracı olan filmdir. ardından going the distance iyi gider mesela.