hipersomnia

aşırı uyku hastalığı.

hipersomniya, gün içinde çok fazla uyuma veya gece uykusunu gündüzde sürdürmektir.

hipersomniya, gün içinde kendinizi yorgun veya uyuşuk hissetmenize neden olmaz, çünkü uykunuzu yeterli miktarda alamamışsınızdır.

eğer sizde hipersomniya varsa, gece yeterli düzeyde uyusanız da gün içinde uyumak için büyük bir istek duyarsınız ve kendinizi uykulu hissedersiniz. uyanık ve dikkatli olmanız gereken zamanlarda, kendinizi sık sık şekerleme yaparken bulursunuz.

diğer semptomları ise sinirlilik, hafif depresyon, konsantrasyon bozukluğu, ve hafıza kaybı olabilir.

aşırı uyuma veya gündüz aşırı uyku halidir. psikiyatrik sorunlar, madde bağımlılığı, obstrüktif uyku apne sendromu başlıca nedenlerdir. ailesel yatkınlık da yabana atılmamalıdır. tedavisi bir sabah bir de akşam amfetamindir. amfetamin işte. hani şu sporcuların doping maddesi varya; o işte.


tedavisi mümkün bir hastalıktır. hastalar genelde uyanamadıklarından şikayet ederler, uyurken de sık sık uykularının bölündüğünü düşünürler. bu tür hastalar uyumakla uyumamak arasında kabus görüp aniden uyanırlar. ülkemizde ise karabasan olduğuna inanılır. olayın çözümü uyku egzersizi ve hekim kontrolünde alınacak bir kaç ilaç.


aşırı uyuma veya gündüzleri uyuklama olarak iki çeşidi vardır. ciddi hastalıkların (ileri derecede akciğer ve karaciğer hastalıkları, beyin lezyonları ve kalp yetmezliği) bulgusu olabileceğinden görülme durumunda hemen hekime başvurulmalıdır.