ilişkiyi taktik ve stratejilerle yürütmeye çalışan sevgili

vasat duyguların, art niyetli insanıdır. doğal değildir bir kere, akışına bırakmayı bilmez. hiç kimseyi sevebilecek yürek yoktur onda. ilişkilerin manevi yanını görmekten yoksundur. şımartılarak yetiştirilmiştir, her isteği yerine getirilmiştir. haliyle insanî şeyleri bilmez. aklında türlü planlar kurarak ilişkiyi bir ego mücadelesi alanına çevirir. iki taraf da birbirinin rakibidir sanki onun için. doğal akışa uymayan davranışlar sergileyerek karşı tarafı sürekli yoklar. onu kendi isteği doğrultusunda yönlendirmeye, onun kafasını karıştırarak zihnini işgal etmeye çalışır. zor durumda kaldığında ağlama numarasına başvurarak kendini acındırır. gerçekte ne hissettiğini ne düşündüğünü saklar. güya bir savunmadır bu, onun için. çoğu şeyi gizler. üstünlük karşı tarafa geçsin istemez. iletişimi kesip kendisine ulaşılamamasını sağlayarak karşı tarafın zihninde şüphe yaratmaya çalışır. karşı tarafı gizlice kışkırtıp onun kavga çıkartmasını sağlar ve mağduru oynayarak kavganın galibi olur.

(bkz:manipülatif sevgili)
bu tarif eski sevgilimi anlatiyor. ayrica sinsidir. dikkatli olunuz bu tarz insanlara karsi. her alanda sizi manipule etmeye calisacaktir.mesela size 4 secenek sunup karari siz veriyorsunuz gibi hissettirir ama o 4 secenek aslinda onun secenekleridir ve bu 4 ten baska seceneginiz olmadiginin farkinda bile olmazsiniz.
mantık ilişkisi yaşıyordur.
bu durumun sebebini ajda pekkan bir şarkısında şöyle dile getirir:
“... kırdılar kalbimi defalarca kırdılar
bu yüzden ...”

kısacası, ilişkilerde belli bir zamana kadar zırh giymen gerekir, çünkü zarar görmekten korkarsın. ama bir bakmışsın ki zarar veren taraf asıl sen olmuşsun.
(bkz:ayı sözlük itiraf)

özetle; ilişkide güven için zaman gerekiyor.