insan ulaşamadığı her şeyin delisi ulaştığı her şeyin nankörüdür

açgözlü insanı en iyi anlatan sözlerden biri. günümüzde bu açgözlülük ve hırs iyice artmış durumda. çok istediğimiz bir şeyi elde edince hemen hevesimiz kaçıverir ve yenisini ister, başka bir tanesine ulaşmaya çalışırız. her şey elde edene kadardır. insan kendine ait olmayan şeyleri elde etme hırsıyla geçirir ömrünü.

bu, insan edinmede de böyledir. arkadaşlık ya da gönül ilişkilerinde bile elindekinin kıymetini, değerini bilmez insan. ona bir kere ulaşmıştır, artık onundur ama çabuk sıkılır ve başkalarına ulaşmaya çalışır. bu da belki de bilinmeyene çok büyük anlam atfetmemizden kaynaklanıyor.
insan açgözlüdür hırslıdır çünkü doğamızda var olan budur.zaten insani gelistiren de hep daha iyisini isterken bunun doğrultusunda sürekli çabalayarak hayat amacımızı bulmaktır.
ayrıca şirin köyünde yaşayıp şirin çileği toplayıp şirin baba ile tavla atmak gibi amaçlarımız olmayacağına göre.
insan diğer canlılardan ayrılan yönüyle düşünen bir varlıktır, mantığını kullanır. bu sebeple neden sonuç ilişkisini arar, mantığını anlar ve yoluna öyle devam eder. insan bilmenin gücünü anladığında, bilmek,öngörmek ister. hareketlerini temellendirmek için bir amaç arar ve bu amacı , neden olarak ele alır, sonuca varmaya çalışır. koca bir ömre bir amaç sığdıracak değil elbette insan. bir amaca ulaşınca diğerini arar, bulur, gerçekleştirir. amaçlarını gerçekleştirmenin başarısına ulaşmak adına çabalar durur. o başarıyı elde etmek amaç olduğunda elinden geleni yapmak oldukça normaldir,ulaşmak için çıldırırsın, delisi olursun. ancak zaten ulaştığın bir başarı için, o statünü kaybetme riskin olmadıkça, korumak zorunda olmadıkça bir şey yapmak zorunda olmadığın için herhangi bir şey yapmana gerek naz ve elde ettiğinin nankörü olursun. öyle işte.