istanbul'da ortalama bir yaşam için gerekli olan maddi gelir miktarı

istanbul'un nezih bir semtinde, eli yüzü düzgün bir evde oturup, kültürel ve sosyal yaşamı ihmal etmeden yaşayabilmek için gerekli olan maddi gelir miktarının merak edilmesi durumudur.
son istanbul ziyaretimden sonra, yaklaşık bir yıl sonra da yaşamımı devam ettirmeye başlayacak olmamdan dolayı iyiden iyiye merak ettiğim durum.
istanbul sanırım türkiye'deki ekonomik makasın en açık olduğu şehir. asgari maaşla geçinen de var milyar dolarlala geçinenler de var. bu uçurumu bir kenara bırakırsak nezih bir semtte, ortalama bir evde, sinema, tiyatro, arkadaşlarla akşam birkaç kadeh içmek vs gibi bir yaşamın maddi bedeli nedir?
birkaç yıl önce görece mütevazı bir gelirle galata'da ev kirası vermeden güzel bir evde yaşamaya başlayacaktım, her şey yolunda giderken son anda, istanbul'a taşınma sebebim olan eski sevgili kişisisine güvenemediğim için vazgeçmiştim. o dönem, özellikle kira giderim olmayacağı için aylık maaşımın yeterli olacağını hesap etmekteydim. ama şimdi durum nedir bilemiyor ve kestiremiyorum.
şimdi herhangi bir bağlantı, takındı, sevgili bilmem ne olmadan yalnız yaşayacağım. bunun maddi bedeli nedir?
iş bu başlık; istanbul'da yaşayan ayıların ve ayı severlerin bilgilendireceğini, şenlendireceğini umduğum başlıktır.