jenna talackova

miss universe canada 2012, yani kazananın kanada’yı miss universe yani kainat güzellik yarışmasında temsil ettiği, ülkenin en kapsamlı güzellik yarışmasının ilk 12’ye kalan yarı finalistinden biri ve aynı zamanda da miss congeniality (sempati güzeli) seçilmiş olan transeksüel model.

14 yaşında ailesinin de desteğini alarak hormon tedavisine başlayan jenna, 19 yaşında fiziksel dönüşümünü tamamlayarak, kanada yasalarına göre resmen kadın olarak kabul edilmiştir. ilk olarak da 2010 yılında, tayland’da trans kadınlara yönelik geleneksel olarak düzenlenen miss international queen yarışmasında kanada adına yarışmıştır. 2012 yılında ise daha büyük bir adım atarak, ülkenin en büyük güzellik yarışması organizasyonu olan miss universe canada'ya başvurmuş, organizasyon komitesinin tüm ülke genelinde yapılan başvuruların değerlendirmesi sonucu, final gecesinde yarışacak 65 kadın arasında yer almıştır.

ancak ilk 65’in anons edilmesinden sonra, güzellik yarışmalarını takip eden ve daha önce tayland’da düzenlenmiş olan yarışmadan jenna’yı hatırlayan birisinin gerçekleştirdiği bildirim/şikayet sonucunda, biyolojik olarak/doğuştan kadın olmadığı sebebiyle organizasyon komitesi tarafından diskalifiye edilmiştir. jenna talackova ise bu durum üzerine, kadın hakları ihlali konusunda uzmanlaşmış olan amerikalı avukat gloria allred ile irtibata geçmiş ve hem miss universe canada, hem de bu organizasyonun bağlı olduğu ve emlak kralı olarak da bilinen donald trump’ın 1996 yılından beri sahip olduğu miss universe organization’a karşı hukuki işlem başlatmak için hazırlıklara başlamıştır. bunun yanında donald trump’ın konu ile ilgili kendisi ile röportaj yapan televizyoncu barbara walters’a, jenna’nın isim ve soy ismini kullanarak ingilizce’de cinsel organ anlamını çağrıştıran “jennatal” (genitalia) benzetmesini yapmasından sonra gerilim daha da artmıştır. ancak donald trump daha sonra, bu benzetme nedeniyle geri adım atmış ve sonrasında da miss universe organizasyonu ile birlikte tarihi bir karara imza atarak, transeksüel kadınların da doğuştan kadınlarda olduğu gibi, gerekli fiziki ve yaş sınırı şartlarını sağladığı sürece, miss universe çatısı altındaki yarışmalara katılmalarında bir sakınca olmadığına karar vermişlerdir.

bu gelişme üzerine, en büyük hayali bir victoria’s secret defilesinde modellik yapmak olan jenna talackova, miss universe canada 2012 finalinde yarışmış, iran asıllı sahar biniaz’ın birinci seçildiği yarışmada 65 kadın arasından ilk 12’ye kalmış ve de diğer yarışmacıların oyları ile miss congeniality ödülüne layık bulunmuştur.

seksi fotoğrafları için tıklayınız; http://www.mirror.co.uk/news/world-news/...