josé

2018 guatemala yapımı lgbti+ filmi. çin asıllı amerikalı yönetmen li cheng'in filmi amatör oyuncularla çekmesi beni oldukça şaşırttı. başroldeki enrique salanic'in performansını oldukça beğendim.

film suç oranının çok yüksek ve gelirin oldukça düşük olduğu orta amerika toplumlarındaki lgbti+ yaşantısını odak noktasına almış. filmde çok zor geçinen ve annesi ile yaşayan jose'nin hikayesini izliyoruz. zorluklarla boğuşurken bir yandan da yaşadığı günlük ilişkilerle hayatını devam ettiren jose için inşaat işçisi olan luis ile tanıştıktan sonra her şey değişiyor.

yaşadıkları duygusal bağlılık ve birliktelikleri çok güzel bir şekilde işlenmiş. gizli, korkarak yaşanan ama tutkulu olan ilişkileri, toplum baskısı ve kaygılar içinde boğulurken yaşanan kararsızlıklar çok güzeldi. ayrıca çok dindar olan jose'nin annesinin duaları ve oğlu için yaşadığı endişe de çok güzel yansıtılmış.

 spoiler!
en çok merak ettiğim ise birlikte kaçmaya karar verdiklerinde jose ile buluşmaya gelmeyen ve bir anda ortadan kaybolan luis'e ne olduğu. jose'den daha istekli olmasına rağmen gelmemesi ve sonrasında jose'nin yaşadığı hayal kırıklığı ve mutsuzluk çok üzücüydü.


(bkz: iksv istanbul film festivali)