karides

denizlerde yaşayan böcük türü e haliyle eklembacaklı keratalar sınıfından. denizden çıkan her şeyi yerim mi bilemem ama bunu harbi yerim, severim hoş çocuktur leziz yani, tereyağında kekik,karabiber,kırmızı pul biber ile tavada şöyle iki üç tur döndürün sonra ekmek arasına koyun off mis afiyet olsun.
güveçte de 10 numara olur
(bkz: olsa da yesek)
çok tipsiz bir hayvandır normalde. ama soyulup pişirildikten sonra dünyanın en efsanevi tatlarından birini deneyimletir insana. eğer tavada kızartıldıktan sonra mayonez/hardal karışımına bandırılıp yenildiğinde kalori bazında sizi göklere çıkarır adeta.
ayrıca libido arttırıcı bir arkadaşımızdır kendisi. doğal viagra.
(bkz: orgazmik yiyecekler)
küçükken yaşadığımız yerde, fiyatı çok ucuz olduğundan; 3-4 kilogram jumbo karides alınırdı. tombul babam temizler, tombul annem pişirirdi. ve afiyetle hepsini yerdik. bunu yıllar sonra bir ortamda söyledim, insanlar gözlerini kısıp hafif küçümseyerek bakaraktan, "zengin olduğunu ıspatlamaya çalışıyor" herhalde düşüncesini güdüyorlardı. :) salyangozu yedikten sonra deniz kabuklularını bırakıp, kara kabuklularını tüketmeye geçtim. *
güveci enfes olan ama deliler gibi kalorili deniz mahsulü.
her ne kadar çok leziz olsalar da fazla tüketmek ağır metal zehirlenmesi gibi sonuçlar doğuracaktır.
sevimsiz turuncu kabuğunun altında mükemmel bir lezzet saklı olan deniz canlısı.
sarımsak ve tereyağı ile birleştiğinde nirvanaya çıkarır adamı. bolca kolesterol içerir.
hep yemek istediğim canlı, ama türkiye'de bunun kültürü olmadığı için ucuz satmıyorlar. eklembacaklılar'ın* kabuklular* sınıfındandır. sanılanın aksine böcek değillerdir, ama onlara çok yakınlardır.
beraber yüzmeyi* çok sevdiğim su canlısı. kardeş kardeş yüzüyoruz bunlarla. bi de balık yavruları var.