kazablanka

fas' ın ünlü şehirlerinden biri. birkaç gündür araştırıyorum, atlas okyanusuna kıyısı olması dışında pek bir numarası yok gibi gozukuyor.

yönetmenliğini michael curtiz'in üstlendiği kazablanka (casablanca), hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahiptir. casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 23 kasım günü new york'ta yapıldı.
ispanyolca casa (ev) ve blanca (beyaz) sözcüklerinin birlesmesinden oluşur ve beyazev(ler) anlamına gelir.
fas (maroc-morocco) 'ın ekonomi baskentidir ve en büyük şehridir. ismi gibi bembeyaz bir şehirdir ancak, tarihi, truistik ve kültürel anlamda gerçekten de pek bir önemi yoktur. ama gidenlere 2. hasan camisini görmelerini ve liman bölgesindeki balık restorantlarına ugramalarını tavsiye ederim.
fas'ın asıl görülmesi gereken şehri marakeş'tir ve casablanca'ya trenle 4 saat mesafededir.

(bkz: marakeş)
günübirlik görüp sınıf ayrımının doruklarında gezen bu şehirden ayrılmak insana koyuyor hafiften. eski tip trenler, arabalar, cennet gibi bir coğrafya ve eminönu formatlı çarşıları ile bir türk için potansiyel doğal ortam olma özelliğine sahip adeta.
halkı ingilizce bilmiyor kesinlikle, fransızca ya da arapçanız yoksa çok zorluk çekme ihtimaliniz var. havaalanından şehir merkezine tren ile 35 dakikada varabilirsiniz, bilet 40 fas dirhamı ediyor tek seferlik gidiş için, bu da bizim 8 liraya denk geliyor aşağı yukarı. taksi kullanacaksanız da mutlaka pazarlık yaparak önceden fiyata anlaşıp gidin, yoksa bindiriyorlar turist ayağına çok fena. havaalanından şehir merkezine 150 dirham'a anlaşırsanız atlayın taksiye gidin, yoksa tren en iyi seçeneğiniz olacak.
sevdiğim şarkılardan bir tanesi; nancy wilson - casablanca

http://ayisozluk.com/lnk/nancyw
1995 tarihli carrotblanca adında bir looney tunes parodisi de mevcuttur.