korsan kitap

çoğu insana anlattığım ama "10 liraya var aynısı neden o akdar para veriyorsun" tepkisini herkesten aldığım türdür korsan kitap .
ha bide "aynısı 10 liralıktada yazıyor be " tepkisi var .
bu kafayla fazla yaşamaz bunlar
korsan kitap, film, bilgisayar yazılımı vb... fırsat eşitliğinin sağlanması açısından önemlidir. orijinalleri çok pahalı olduğundan durumu olmayan (özellikle öğrenciler) için korsan ürünler parasızlığın vahim sonuçlarını bir nebze olsun telafi eder. korsan ürünleri bu açıdan destekliyorum. zaten insanlar arasındaki bu uçurumlar devam ettikçe korsan da var olmaya devam edecek. inadına yaşasın korsan..

bir de kültür bakanlığı bir kitabın korsan olup olmadığını anlamayı sağlayacak bir yazılım geliştirmiş. önce ankara'nın göbeğindeki korsan kitapçılara bir ayar versinler diyorum o zaman.
ikinci eller kadar güzel olmayandır. ikinci el kitaplarının güzel olması yaşanmışlıklarından gelir. bazen içinde telefon numarası, şiir ya da eski bir resim bulabilirsiniz. insanların zihninde dolaşıp, gezdiği sokakları gezebilirsiniz. hatta hayata başka birinin gözlerinden bakabilirsiniz.