krill yağı

balık yağından elde edilen omega 3'e alternatif olan, yeni nesil bir omega 3 türüdür. krill ler deniz ve okyanus sularının yüzey katmanlarında kümeler oluşturarak yaşayan küçük deniz canlılarıdır. her iki yarım kürede yüksek enlemlerde rahatlıkla yaşayabilen özellikle kuzey buz denizi ve güney buz denizi' nin temiz sularında bolca bulunan krill küçük bir karidese benzemektedir. 7-8 yıla kadar yaşayabilen bu küçük canlı genellikle plankton ve alglerle beslenir. birçok farklı türü vardır.
ana bileşenlerinin protein ve yağ olması bu küçük deniz canlısını besin değeri çok yüksek bir gıda takviyesi yapmaktadır. krill de bulunan yağın içerisindeki omega 3 ler balık yağlarına göre daha özgündür. içerisinde epa, dha bulunduğu gibi fosfatidilkolin gibi bir fosfolipit komplekse de sahiptir.
kapılan araştırmalar neticesinde krill yağının balık yağından daha güçlü olduğu öğrenilmiştir.
krill yağının içeriğinde a-d-e vitaminleri ve kantakzantin bulunur. krill yağı antioksidan olarak çok yüksektir orac değeri baz alınırsa diğer balık yağlarına ve koenzim q10 na göre 10 larca kat güçlü olduğu bilinmektedir.