la vie d adele

cannes'da palme d'or alarak herkesi şaşkına çeviren film. öncelikle filmin çizgi roman uyarlaması olması, fransa'da son zamanlarda içten içe alevlenen eşcinsellik tartışmaları, festival boyunca filmle ilgili yapılan spekülasyonlardan ötürü pek çok kişi filmin ödül almasını beklemiyordu. ancak işin bir de pek farkında olunmayan yüzü var ki, cannes film festivali her zaman eşcinsel temalı filmlere açık bir platform olmuştur. ve gerçekten takdire değer filmleri de ödüllendirmekten hiçbir zaman kaçınmamıştır.
velhasıl, filmin uyarlandığı çizgi romanı bilen bir insan olarak güzel bir iş çıkarıldığını tahmin ediyorum. youtube'da filmden bir kaç sahneyi izlerken de, işin seksüel boyutundan çok duygusal boyutunun ele alındığını fazlasıyla hissedebildim..yani bu filme ''ay çok moderniz, sevişen kızlara ödül verelim'' gibi bir düşünceyle ödül verildiğini düşünmüyorum açıkçası.
filmin çizgi romanını merak edenler, le bleu est une couleur chaude veya blue is the warmest color olarak bakabilirler. yazar ve çizeri julie maroh.