lgbt örgütlerinden odtü ye ve öğrencilere destek

18 aralık 2012 tarihinde recep tayyip erdoğan’ın odtü kampüsüne iki yıl sonra tekrar teşrif edişi tüm türkiye’de günlerce tartışıldı. basında da bolca yer aldığı şekliyle, başbakan’ın sebebi ziyareti, göktürk2 uydusunun (çin’den) fırlatılışını gerçekleştirmek üzere (muhtemelen kırmızı ışıklarla süslü) sembolik bir düğmeye basmaktı. görev zordu ve sorumluluk istiyordu. bu sebeple başbakan, zorlu görevinin stresinden olmuş olacak, odtü’ye teşrifini 3600 polis, 20 zırhlı araç ve 8 toma ile gerçekleştirdi. peki bunca koruma ve silahlı desteğe rağmen öğrenciler “ne cürretle” başbakanı protesto etti ve polisin nefret ve kinine rağmen neden direnişlerini saatlerce sürdürdü?

mesele kimi yayın organlarında “uyduya karşı öğrenciler” diye anlatıladursun, öğrencilerin derdi ne uzaya fırlatılan göktürk2 uydusu ne yerçekimi kanunu ne de suyun kaldırma kuvveti idi. o gün odtü’de öğrenciler, yeni yök yasa tasarısı ile üniversitelerin sermaye ve siyasal iktidar tarafından işgalini, akp hükümetinin azimle uyguladığı militarist, savaş yanlısı, neoliberal politikalarını protesto etmek, yaşam alanlarının tayyip erdoğan’ın polis ordusu ile kuşatılmasına karşı durmak ve eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitimi savunmak üzere yürüyüşe geçtiler. fakat öğrenciler -görüntülerde de oldukça açık olduğu üzere- henüz polis barikatına 100 metre bile yaklaşmadan ve hiçbir uyarı yapılmaksızın bir anda polisin biber gazı, ses bombası ve tazyikli su saldırısı ile karşılaştılar. saat 14.00 sularında başlayan polis işgali, başbakan odtü’yü terk ettikten sonra da geç saatlere kadar devam etti. bu süre zarfında dersliklerin, laboratuvarların içine, kütüphane önüne ve hatta odtü kreşi’ne kadar gaz bombası atıldı; odtü çalışanları, çocuklar ve öğrenciler biber gazından olumsuz etkilendi, üniversitede hayat durdu. bir grup öğrenci saat 21.00 sularında protesto sona erdikten sonra, odtü ormanında çok sayıda polis tarafından sıkıştırılıp öldüresiye dövüldü! bu öğrencilerin ifadesine göre polisler “kendi başımıza dert mi açacağız” diyerek dövdükleri öğrencileri gözaltına almadı.

polis saldırısının hemen ardından odtü’ye ve eylemci öğrencilere karşı medya saldırısı başladı. başbakanın öncülüğünde olmak üzere öğrencilerin terörist ilan edilmesi, hocaların değersizleştirilmesi, üniversite idaresinin “ikiyüzlülükle” suçlanması ve bir bütün olarak odtü’nün kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılması için akp hükümeti ve medyası harekete geçti. öğrencilerine yapılan saldırılara karşı ders bırakan üniversite hocalarına başbakan, “siz derse girseniz ne olur girmeseniz ne olur” derken o çok övündüğü ve övünmemizi beklediği göktürk2 uydusunun odtü’lüler tarafından tasarlandığını unuttu; bedenleri hedef alınarak atılan yanar dönerli gaz bombalarını polise geri atan öğrencileri “molotof” atmakla, terörist gruplara üye olmakla suçladı. iktidarın taarruzu bununla sınırlı kalmadı. polisin “odtü saldırısı”ndan 2 gün sonra 10 öğrenci apar topar ev baskınları ile gözaltına alındı. operasyon ankara cumhuriyet başsavcıvekilliği'nin talimatı üzerine terörle mücadele şubesi tarafından yapılmıştı ve öğrencilerin evlerinde bulundurdukları yasal yayınlar, daha önceden katıldıkları basın açıklamaları ve hatta 2 sene önce odtü’de polis barikatı önünde oynadıkları uzun eşek dahi aleyhlerinde kullanılmak üzere dosyalarına eklenmişti. 2 öğrenci savcılık soruşturması sonucunda serbest kalırken, diğer 8 öğrencinin tutuksuz yargılaması önümüzdeki günlerde devam edecek.

bizler aşağıda imzası bulunan homofobi ve transfobi karşıtı lgbt örgütleri ve üniversite toplulukları olarak akp hükümeti, polisi ve medyasının yukarıda tarif edilen tüm saldırıları karşısında odtü’nün ve üniversite öğrencilerin yanında olduğumuzu ve ileriki sürecin takipçisi olacağımızı duyuruyoruz.

bilgi gökkuşağı
bilkent renkli düşün
bogazici universitesi anti homofobi ve transfobi toplulugu lubunya
cins kulüp - sabancı üniversitesi
dtcf toplumsal cinsiyet topluluğu
flu baykuş mimar sinan üniversitesi
galatasaray üniversitesi nden lgbt öğrenciler
gökkuşağının kızılı
hacettepe üniversitesi homofobi ve transfobi karşıtı öğrenci topluluğu
hebûn lgbt derneği diyarbakır
itü cins arı
i ü radar homofobi transfobi karşıtı öğrenci topluluğu
kadir has üniversitesi lgbt lere özgürlük cephesi
kaos gey lezbiyen kültürel araştırmalar ve dayanışma derneği ( kaos gl)
koç üniversitesi lgbt topluluğu kuir
lambdaistanbul
legebit ege üniversitesi
marmara üniversitesi madimar
morel eskişehir lgbt
odtü lgbt dayanışması
pembe hayat lgbtt dayanışma derneği
siyah pembe üçgen
spod sosyal politikalar cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çalışmaları derneği
destek büyüsün, baskı ve zulüm son bulsun diye herkesi bolca entry girmeye çağırdığımız açıklama.
(bkz:#101136) nolu tanım girildiği sırada metin henüz hazırlık aşamasındaydı ve belirtilen örgüt ve öğrenci topluluklarının internet sayfasında yer almamıştı. son haline ise şu iki kurumda eklendi:

bahçeşehir gri - bahçeşehir üniversitesi
listag ( lgbtt aileleri istanbul grubu)