mehmed uzun

kürt edebiyatının en önemli ve başarılı yazarlarından biri. kürtçe, türkçe ve isveççe romanlar, kitaplar yazıyordu. <br> <br>30 yıl kadar süren -biraz da zorunlu- bir sürgündeydi isveç te. 2006 da "oralar beni iyileştirir." diyor ve ülkesine dönüyor. 11 ekim 2007 gecesinde de diyarbakır da mide kanserine yenik düşüp terk-i diyar eyliyor buralardan. <br> <br>http://tr.wikipedia.org/wiki/mehmed_uzun <br>burdan eserlerine göz atılabilir. <br> <br>ronî mina evine - tarî mina mirine ( aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık) illa ki okunmalı.
bira qedere (kader kuyusu) kitabı verdiği mücadeleyi en iyi ifade eden kitaplardan biridir. şatafattan uzak zifiri kuyularda gezinen kelimeler ışıldar gözlerde ve görerek okumayı öğretir insana. <br> <br>"ismim mehmed. soyadım uzun. doğum tarihim 01.01.1953. herkes beni böyle biliyor... ama bunların hiçbiri gerçek değil; ismim, mehmed değil, soyadım, uzun değil, doğum tarihim bu rakamlar değil. <br>mehmed uzun ne yazık ki, dünya edebiyatında sıkça görülen, özellikle totaliter rejimlerin baskı, yasak ve sansürlerinden kendilerini korumak için yazar ve aydınların ister istemez başvurdukları türden bir müstear isim de değil... <br>bu tür müstear isimlere öteden beri alışkınım, doğduğum ve büyüdüğüm yörelerde herkesin birden fazla hayatı vardı ve bu hayatların birçoğu gizliydi. gizli hayatların da kendine özgü kodları, isimleri vardı; neredeyse tüm kürt yazarların ismi takmaydı... ama mehmed uzun, böyle bir isim değil. mehmed uzun, aynı zamanda benim de, ancak beni esir almış bir ben. <br>esas ismim yasak olduğu için mehmed oldum. esas soyadım yasak olduğu için uzun oldum. bir insan olarak hiçbir değerim olmadığı, sadece ehlileştirilmesi gereken bir sürünün mensubu olarak görüldüğüm için de, en rahat şekliyle, künyeme 1.1.1953 yazıldı. ... önadım mehmed, dedemin ismi hemeden geliyor... heme, meme, doğduğum yörelerde gündelik yaşamda en çok kullanılan isimlerden. ama bu isim resmi hayatta yasak; bu ismi alamazsınız, bu isimle nüfus kaydı yaptıramazsınız, bu isimle hiçbir resmi kuruma başvuramazsınız... soyadım uzuna gelince, bu da yine dedemden geliyor... biro dedemin dedesinin ismi. direj de onun lakabı, yani uzun. biroye direj, yani uzun biro. ama yine isimlere ilişkin yasalara göre hem biro ürk örf ve adetlerine uygun değil hem de direj kürtçe olduğu için yasak. bu nedenle resmi kurumlar tarafından biro tamamıyla atılıyor, direj de türkçesiyle uzun haline getiriliyor. bir hafızanın yok oluşu çoğu zaman böylesine dikkat çekmeyen küçük değişikliklerle gerçekleşiyor işte" <br> <br>kendisiyle yapılan söyleşi; <br>http://www.bianet.org/bianet/siyaset/18356-beni-hicbir-kategoriye-koyamazsiniz <br> <br>ve hakkında bir köşe yazısı; <br>http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7479875.asp?yazarid=150&gid=61&sz=88647
yitik bir aşkın aşkın gölgesinde kitabınının yazarı . yaşar kemal söyle der kitap için bu roman, değildir, çifte bir aşkın romanıdır. bir tanesi bir kadının aşkı, ötekisi bir kavganın aşkı. "
bir zamanlar pkk'ninde ölüm listesinde olan ama sonraları affedilen, kürtlerin yaşadıklarını kağıda damlatan, insanlık mücadelesinin yılmaz neferi, güzel şahsiyet, ender kalem.