miami

amerika'nın florida eyaletinde bulunan, sahilleri ve gece hayatıyla ünlü şehir. giden türklere sorduğunuzda genelde alacağınız cevap ''yok yieah pek bişey yok orda abartıyorlar'' dır. taa türkiye den kalkıp bir tek miami yi ziyaret eden birinden beklenen bir cevap olabilir ama miami aslında güzel bir şehirdir. havası çok nemli özellikle yaz aylarında aşırı sıcak olabilir bu yüzden bahar aylarında gitmek yerinde olur. sahilleri çok geniş ve güzeldir. kumu, okyanusu etraftaki palmiye ağaçları..hava rüzgarlı değilse sahiller iddia edilenin aksine yüzmeye gayet elverişlidir. gece hayatı çok hareketlidir. clubları güzel ve büyüktür. nüfusun çok büyük bir çoğunluğu ispanyolca konuşur, latine benzer bir tipiniz varsa ispanyolca biliyor musun diye bile sormaya gerek duymadan muhabbete girerler, ingilizce karşılık verince surat ekşitirler çünkü ingilizce bilmeyen yada az bilen çok insan vardır. amaç şehiri ve etrafı gezmek ise araba kiralamak akıllıca olabilir zira otobüslerin hali içler acısı, yine de iş görüyor. ama sadece deniz kum güneş yapıp gece dışarı çıkmak isteyenler için arabaya hiç gerek yok, south beach de yada miami beach de bir otel bulup yürüyerek yada taksiyle ulaşım halledilebilir. ayrıca; yakınlarda görülmesi gereken key west (konum olarak çok enteresan bir yerde) ve fort lauderdale e gidilebilir ayrıca bahamalar a gemiyle geçilebilir, fiyatlar kısmen uygundur.
miami'ye yok yeaa birşeye benzemiyor diyenlere allahtan acil akıl fikir diliyorum. miami demek süper gece hayatı, kriz geçirtmeyen sıcak hava, kolaylıkla gidilen tropik yerler, sanat galerileri, her daim canlı alışveriş caddeleri, okyanusta yüzme şansı ve pek tabiki çüş dedirten gay beach demektir. bir insan deniz kıyısındaki bir tatil kentinden daha ne bekler bilemiyorum... olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey güvenlik sorunudur. şehrin belli bölgeleri abd'nin en tehlikeli gettolarından bazılarını barındırır. ama korkmaya ve alta sıçmaya gerek yok. lakin turistlerin cirit attığı bölgeler böyle suç alanlarına hayli uzaktır. yine de dikkatli olmanızda fayda var. ben canımı sokakta buldum diyorsanız meksikalı ve latin katillerin cirit attığı mahallelere gidip yan bakmanız yeterli olacaktır. lincoln street'te elele tutuşan gayleri görüp dumura uğrayabilir, ocean drive'de palmiyeler arasında okyanus keyfi yapabilir, gay beach'de taş gibi adamlara bakıp iç geçirebilirsiniz...

ps:yerleşebilirim, o derece seviyorum...
dizilerden takip ettiğim kadarıyla metro ilçesinde yaşamamak gerek, zira dexter'ın at koşturduğu bu yerde polis departmanı beceriksizin önde gidenidir ve çoğu vakayı dexter abimiz kendi yöntemiyle çözer. diğer yandan dade ilçesi yaşanabilecek yerdir, horatio cane abi her ne kadar takıp çıkarmaktan yalama olmuş güneş gözlükleriyle caka satsa da suçlular hep cezalandırılır.
*****

(bkz: dexter)
(bkz: csi miami)
çok da eğlenceli bir will smith şarkısıdır :

gideydim de göreydim dediğim bir şehirlerden biridir.