mustang

film güzeldi aslında , bana biraz mübalağa da var gibi gelse de , genel anlamı ile güzel. ama üzücü tabii.. baskının insan üzerindeki yarattığı açlığı anlatıyor diyebilirim. ( çevre , aile , vb. )
tabii filmi sadece bununla sınırlandırmak yanlış olur. bence izlemelisiniz.
net bir şekilde olmamış film.öncelikle konusu ve vermek istediği mesaj yönüyle sevdiğim bir film oldu ama replikler,olaylar ve özellikle filmin yönetmeni türk olmasına rağmen türkiye uzak bir avrupalının bakış açısından çıkmışcasına konunun işlenmesi ciddi bir hayal kırıklığına sebep oldu.yani en basitinden köy ortamında yaşayan 5 kızın köy ortamına göre fazlaca modern kıyafetleri,herhangi bir aksan olmaksızın çok iyi istanbul türkçesi konuşmaları(ki bu dil problemi köyün diğer insanlarında da mevcuttu) inandırıcılığı fazlaca azaltmış.can sıkıntısında ya da ortamlarda muhabbetini döndürmek için izlenebilecek film.sıfır beklentiyle izlenilmesini tavsiye ederim.
birileri tarafından çok beğenilen yine birileri tarafından yerden yere vurulan film. çıktığı donemde ikiye böldü sinema dünyasını. kimisi filmde geçen köy gerçekten turkiye mi dedi, kimisi tam bir oryantalist bakışı dedi. sonuç itibariyle beş kız kardeşin öyküsünü izlemiş olduk. en çok da kardeşlerden lale'nin.
yönetmenliğini deniz gamze ergüven'in üstlendiği 2015 yapımı film. çıktığı zaman izlememiştim. o zamanlar yapılan eleştiriler türkiye'nin böyle bir yer olmadığı ile ilgiliydi ve film abartılı bulunmuştu. filmi eleştirenler hala şeyi düşünüyorlar mı merak ediyorum. kadın hakları konusunda türkiye şu an çok daha kötü bir durumda çünkü. kadın cinayetleri politiktir diyoruz ya hani film kadın cinayetlerinin neden politik olduğunu yemek sahnesinde çok güzel açıklamış.