nhk ni youkoso

ukde veren: lost soul
açıklama: welcome to nhk. anime. manga.
tarih: 02/03/2013

ingilizce adı ile welcome to nhk. 2006 yapımı bir anime. konusu ; ağır bir otaku olan satou hiroshiri'nin bir gün bir kız ile karşılaşıp ona otaku olmadığını kanıtlamaya çalışması ile başlayan ve sonrasında beklenmedik gelişen olaylarla ilerleyen bir anime/manga.
aslında bir romandan uyarlanan manga serisi ve manga serisinden uyarlanan anime serisidir. ilk entryde belirtildiği gibi başrol karakterimiz aslında otaku değil de hikikomoridir.

yaklaşık birbuçuk ay önce izlediğim ve beni sarsmış bir animedir. karakter gelişimi başarılı, değindiği konular gündelik ama önemli olan bu seri, top10 anime listemin başlarında yerini almıştır.

animenin olay örgüsü ise manga kadar dallanıp budaklanmadan, romanın akışına uygun bir şekilde seyretmektedir. uzakdoğu ülkelerinde hala artmaya devam eden hikikomori nüfusunun iç yüzüne bir pencere açmaktadır.

izlemesi hem keyifli hem de yorucu bir animedir kendileri. psikolojik olarak beklemediğiniz kadar derinleşebilen bir hikaye ve sağlam tespitlerin bulunması bazı gerçekleri izleyicilerin yüzüne sert bir tokat gibi çarpmaktadır.

--- spoiler ---

satou-kun üniversiteyi kazandıktan sonra kırsaldan tokyo'ya gelen bir gençtir ve daha okulun ilk yılını bile tamamlayamadan hikikomori sendromuna yakalanmış ve üç yıldır hikikomori hayatı yaşamasıyla övünen biridir. sosyal fobilerinin de oluşmasına sebep olan bu durumda her gününü neredeyse aynı geçirmekteyken yan daireden gelen ve bitmek bilmeyen puru puru pururin seslerine dayanamaz ve kendi için büyük bi adım olarak yan daireyi basar. üç yıldır komşusu olan kişi ise lise zamanlarında alt sınıfı olan ezik ve otaku bir öğrenci olan ve şimdi tokyo da oyun programlama okuyan yamazaki dir.

satou-kun un kapısını çalıp broşür dağıtan bir kadının yanında gördüğü ve etkilendiği misaki-chan ise hikikomorimizin kurtuluş meleği olur. bu üçlünün yanısıra etkin karakterlerden biri de lise zamanlarındaki sempai mizdir.

karakterlerin hepsi bir bunalım içinde, farklı buhranları yaşarken biz sadece belli bir kısmına tanıklık ederiz. izlemek isteyenleri soğutmadan daha fazla spoiler vermekten kaçınıyorum.

--- spoiler ---

modern hayat, kapitalizm çarkları, reklamlar, oyun yapımı, aile içi ekonomik kriz, sosyal fobi, toplu intihar grupları, mmorpg bağımlılığı gibi konularda sert ifadelerle kendinizi sorgulayacağınız ama her bölümde yer yer yüzünüzü güldürüp kahkahalar attırabilecek bir animedir. izleyiniz efenim.