nirvana

1989 yılında çıkardığı ilk albümle bleach sesini pek duyurmayan grup, 1991 yılında çıkardığı nevermind albümü ile müzik dünyasında tam anlamıyla bir çığır açmıştır.1994 yılında kurt cobain'in ölümü ile grup dağılmıştır. üyeleri; krist novoselic, kurt cobain ve dave grohl'dur.
60larda kurulmuş progressive rock, psychedelic rock, power pop, baroque popu harmanlayıp müzik yapan, patrick campbell-lyons`ı tanımamı sağlayan ingilizli grup. tarzları farklı olmasına rağmen kurt cobain'in üyesi bulunduğu nirvana'dan daha az tanınmış olmamalarına anlam verememişimdir hep. hatta kızıyorum. evet evet, sinir oluyorum bu duruma.

bu da onlardan birkaç parça:
in the lonely hour'dan önce yayınlanan ve içinde 4 şarkı bulunan pek çok dram öykülerine konu olabilecek hikayesiyle dikkat çeken sam smith ep'si.

2013 yılında pek çok yapım şirketinin sam smith'e albüm yapmayı reddetmesi üzerine; smith; ep'de yer alan parçaları vokal desteği verdiği disclosure'nin konserlerine katılarak tanıtmıştır. şarkıcı, disclosure'nin yer aldığı elektronik müzik festivallerine katılarak; dünya üzerinde elektronik müzik festivalinde soul şarkı okuyan ilk isim olmuştur. konser dinamizmini normalde bozması gereken bu olay dinleyici kitleyi rahatsız etmemiş, smith bu nedenle ilk olarak dans müziği seven kitle tarafından keşfedilmiştir.
nevermind albümünün kapak yıldızı spencer helden yine havuza girmiş.

albüm kapağı:
şimdi: