paris est a nous

kafamı dağıtmak için bir film izleyeyim derken içine düştüğüm karışık, anlaması zor 2019 fransız yapımı film. elisabeth vogler isimli kadın yönetmen tarafından çekilen bir netflix filmi. gerçekliğin hayallerle karıştığı bir paris tablosu.

film ilk başlarda romantik bir ilişkiyi konu alacak gibi diyaloglarla başlasa da sonrasında gerçeklik algınızı yitirdiğiniz bir hale dönüşüyor. sonrasında filmin ana karakteri anna'nın kendi iç dünyasındaki monologlarla aşk, ilişkiler, hayat ve bir çok farklı konuyu sorguladığınız bir evren sunuyor.

sinematografi nefes kesici. özellikle benim gibi paris sokaklarının gösterildiği fransız filmlerine hayransanız sizi tatmin edecek derecede güzel sahnelere sahip bir film. imdb puanı düşük olsa da hayatı sorguladığım ve bir çok şeyin cevabını aradığım şu dönemde meraklı ruhumu büyük ölçüde tatmin etmiş durumda.

 spoiler!
anna şans eseri binmediği ve barcelona sokaklarına düşen bir uçak kazasından sonra paris'in kaotik ve gerilim dolu atmosferinde gerçeklik algısını yitirerek gerçeklikten uzaklaşmaya başlar. erkek arkadaşı greg'den ayrılmasıyla birikte bu hayal ve gerçeklik olgusu daha çok birbirine karışır ve ortaya tadından yenmez bir bunalım çıkar


kısacası ben filmden aşırı tatmin oldum. asla beklemdiğim bir şekilde beni şaşırtarak aslında anna'nın yaşadığı sorgulama ve kargaşayı gün içinde benim de yaşadığımı fark etmemi sağladı. filmsever sözlük yazarları için önerilir. ayık kafayla izleyiniz.