percy bysshe shelley

ikinci kuşak romantik şairlerdendir. bu dönemin diğer şairleri keats, byron ve shelley'dir. bu gruptakilerin ülkeleriyle alakalı ilişkileri belirgindir. bu grubun en uzun yaşayanı byron 36 yaşında, shelley 30 yaşında, keats ise 26 yaşını tamamlamadan ölmüştür.

shelley tenha köşelere çekilip okumayı seven bir adamdı. okuma alışkanlığı bir ömrü boyunca sürmüştür. on sekiz yaşındayken oxford'a girmiş ancak "ateizm" in gerekliliği konusunda yazdığı bir yazı nedeniyle okuldan kovulmuştur. yıllar sonra, shelley'i onurlandırmak için kocaman bir anıtını dikmiş olmaları, onun hayatına vurdukları darbenin büyüklüğü gerçeğini değiştirmez.

daha sonra hata olarak gördüğü bir evlilik yapmış, iki de çocuk sahibi olmuştu. sonra mary godwin'e aşık oldu. mary annesi mary wollstonecraft ingiltere'nin ilk feministiydi, kültürlü bir çevrede yetişen mary 21 yaşındayken yazdığı frankenstein adlı romanıyla bilinir.

shelley hayatının son iki yılını denizlerde geçirmiş ve bu işi yaparken dünyada en güzel ölümün denizde boğularak ölmek olduğunu dile getirmiştir.

"güç öyle ezici ve yok edici bir şeydir ki, dokunduğu her şeyi kirletir." demiştir.

başlıca eserleri,

the masque of anarchy
the cenci
prometheus unbound

son şiiri öldüğü için tamamlayamadığı "the triumph of life" tır.