phuket

taylandın güneybatısında bir ada. aslında ada olmasına rağmen, karaya çok yakın olduğu için, bizim ayvalıktaki cunda adası gibi bir köprü ve karayoluyla karayla bağlantılıdır.
eskiden phuket in merkezi olan kata beach halen canlıdır ve burada bizdeki pansiyonlar gibi makul fiyata 1-2 hafta kalabileceğiniz bir sürü guest-house vardır.
artık phuket in yeni merkezi patong beach dir ve burada hayat 24 saat devam eder. her türlü otel, tatil köyü, alışveriş merkezleri, ara sokaklarda küçük dükkanlar, adım başı masaj salonları ile adanın kalbi ve tüm turistlerin favori yeridir.
eğer uzun süre burada yaşamayı düşünüyorsanız o zaman wat-chalong da apart ya da müstakil ev kiralamak daha akıllıcadır. burası kata beach ile old town arasındadır ve nispeten sakin, sessiz, doğayla içiçe ara sokaklara sahiptir. aynı zamanda adanın limanı da buradadır.
phuket de sokaktaki turistlerin çoğu rus veya almandır. orada yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, o zaman phuket in norveçin bir eyaleti olduğu hissine kapılırsınız. çünkü çoğu turistik işletmenin sahipleri ve çalışanları başta norveçliler olmak üzere diğer iskandinavlardır.