popüler olunca eski arkadaşlarını unutan insan

öyle sinir oluyorum ki bu tiplere! benim gözümde '' sonradan görme '' kategorisindedir bunlar. biraz önce şahit olduğum bir olaydı. sizlere anlatmak isterim.

bir arkadaşım vardı. çocukluğumuzdan beri yakın arkadaştık. belki de anne ve babasının vermediği değeri ben vermişimdir ona. kendi öz oğluna küfürler eden bir babadan bahsediyorum. adam yerine koymayı bırakın insan yerine bile koymuyordu oğlunu. sitede de kimse bununla konuşmazdı. ama anne babası sitenin yöneticisi olduğundan herkes tanırdı.

tip olarak da yakışıklı biri değildi. hatta ortalamanın da biraz altında diyebilirim. ben siteye taşınınca çoğu kızla çıktım. hatta sitenin en güzel kızını bile tavladım. ama bu arada da aşık olduğu kızla arasını yapabilmek uğruna ( bu arada aşık olduğu kız en yakın arkadaşım ) en yakın arkadaşıma rest bile çektim. ama kızın yaptığı şey oğlanı bütün sitenin ortasında bir güzel azarlamak oldu.

o günden sonra iyice yakınlaştım ona. bilmiyorum, içimde bir yerlerde gerçekten seviyordum onu. değer veriyordum. derdi olduğunda hep bana ağlardı falan.

gel zaman git zaman ben siteden taşındım. ortam buna kaldı. bu da bu arada büyüdü, kendini geliştirmeye başladı. geliştirme ( ! ) dediysem de hemen aklınıza kitaplar okuyup, kült filmleri izlemek falan gelmesin. spor salonuna gitti, giyimine kuşamına özen göstermeye başladı. sitede tek erkek bu kalınca da ilgi biraz arttı.

ben de o zamanlar lise sona geçmiştim. iki haftada bir falan buluşuyorduk ama çocuk o kadar boş konuşuyordu ki, karşımda 5 yaşındaki bir çocuk konuşsa belki daha anlamlı konuşurdu. sinemaya girerdik, her 2 dakikada bir bana dönüp karakterleri birine benzetip dram filminde kahkaha atardı. bütün salon bize bakardı. ben de haliyle buluşmak istemezdim artık. birkaç kere yanından erken ayrılmak zorunda kaldım. dayanamadım çünkü artık.

gün geçtikçe sınav iyice yaklaşmaya başladı. ben de sürekli denemelerdeyim, dershanedeyim, özel dersteyim. böyle olunca sadece kurs arkadaşlarımla görüşebiliyordum. bunu ihmal ediyordum. evet, çok üzülmüyordum, iyi geliyordu. çünkü onunla buluştuğumda sanki hala kendimi 9 yaşında gibi hissediyordum. buna rağmen her gece beni arardı. en az 3 saat aşık olduğu kızı anlatırdı. kız buna '' seni abi olarak görüyorum '' dediği halde bana aşık falan diyordu sürekli. bir süreden sonra '' yeter lan '' diyesi geliyordu insanın ama geçmiş günlerin hatrına susardım hep.

neyse, ben üniversiteye gitmeyince bu bana tekrardan üstünlük taslamaya başladı. sürekli bir cüce demeler, fakir demeler falan aklınca espri yapıyor. kendi sigaraya başladı, her tarafa sigaralı resmini koyuyor falan. iyice klasik ergen havasından büyüdüm ( ! ) havasına geçti yani anlayacağınız. buna rağmen tek bir şey demedim. ama en sonunda bana yer cücesi deyince kayış koptu bende. eski aşık olduğu kızın yanında diyor bir de bana bunu. kız da önceden benden hoşlanıyordu. bunu bilmesine rağmen böyle söylüyor bana!

şubattan bu yana eski yakınlığımız yok artık. ben bu sene de üniversiteye gitmeyince bu, saçma sapan bir özel üniversitenin saçma sapan bir bölümünü ücretli kazandı ( ! ) benimle öyle bir konuşuyor ki sanki '' sen kolej mezunusun, gitsene hadi özele. '' der gibi. ulan senin baban bir tane magnumun hesabını yapan adam, sen kimsin lan?

ee, insanın ağzı torba değil ki büzesin. özel üniversiteye gitmeyi ben de bilirim. ama insanlar ideallerden ve hayallerden anlamıyor ki! benim belirlediğim bir yer var ve sonuç ne olursa olsun oraya gideceğim! yoksa özel üniversiteye gitmeyi ben de bilirim. benim bütün kardeşlerim özelde okuyor şu anda. ama gel de bunu anlat işte.

neyse, gitmeden son kez buluşalım dedik. bundan ses seda yok ama. sanki gidecek olan başkaları! planı başkaları yapıyor. siz ayarların ben haber veririm dedi. beyzadenin gelip gelmeyeceği bile meçhul. haber veririm dediği saatin üzerinden tam 1.5 saat geçti, haber yok! biz eşek başıyız da bekleriz onu!

işin özü şu arkadaşlarım : böyle insanları sepetleyebildiğiniz kadar erkenden sepetleyin ve unutmayın; ilahi adalet mutlaka vardır. iyiliğin de karşılığı bizi bulur, kötülüğün karşılığı da..
eski arkadaşlarının aslında arkadaş değil tanıdık olduklarına delalet edebilecek bir davranış veya vice versa.