reaktif hipoglisemi

diyabete doğru giden uzun ince yoldaki basamaklardan birisidir. herhangi bir ilaç veya insülin kullanılmasını gerektirmeyen, sadece yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek kontrol edilen durumdur.
normalde insan birşeyler yediğinde kan şeker seviyesi yükselmeye başlar ve vücut da buna karşılık insülin salgılar ki şeker hücreler tarafından kullanılabilsin. bir süre sonra kan şekeri normal seviyeye indiğinde insülin salımı da azalır ve ikisi arasında sürekli bir ahenk vardır. ama reaktif hipoglisemi de bu ahenk bozulur ve insülin salımı önce gecikir, bu yüzden de kan şekeri çok yükselir. ardından da çok fazla insülin pompalanır ve kan şekeri aniden düşer. tam bu esnada bireyde soğuk terleme, yorgunluk, halsizlik, ellerin titremesi, aşırı duygusallık, huzursuzluk, panik atak nöbetleri ve sinirlilik başlar. bu yüzdendir ki hastaların çoğu ilk önce bir psikiyatra gider, sonra dahiliyeye yönlendirilirler.
günde 6 öğün yeme, çantada sürekli elma armut taşıma, uzun süre aç kalmama gibi tedbirlerle idare edilir ama insanın hayat kalitesinin de amına kor afedersiniz.