roaccutane

sivilce tedavisinde kullanılan izotretinoin içerikli yumuşak jelatin kapsül.
yan etkileri arasında kansızlıktan depresyona, yüksek kolesterolden şekere, yok yok. hatta hamile kadınlarda kullanımında bebeğin düşmesi ya da sakat doğması olasılığı o kadar yüksek ki hamileyken kullanılması kesinlikle yasak. tedavi bitiminden sonra da bir bekleme süresi var hamile kalabilmek için. olur da hamile olan ya da olma ihtimali olan bir kadına gider diye kan vermesi bile yasak ilacı kullananların. kullanmaya başladıktan sonra vücutta, özellikle yüzde kuruluk, kuruluğa bağlı olarak hassaslaşma ve kaşınma, dudaklarda ve dudak kenarlarında kızarıklık, çatlaklar ve yanma hissi, genel bir eklem/bel/sırt ağrısı ve yorgunluk sürekli hale geliyor.
kullanmaya devam etmek içinse her ay kan tahlili yaptırıp eğer değerler uygunsa olası sonuçlardan sorumlu olduğunuza dair bir belge imzalamanız lazım.
ben mesela, üç aydır, çok zayıf olduğum için dozajı arttırmadan, 30 mg kullanıyorum. bu kadar az olmasına rağmen cildim o kadar kurudu ve hassaslaştı ki kolumu bacağımı kaşısam yara oluyor. dudaklarımın kenarları sevgilimin deyimiyle "annesinin rujunu sürmeye çalışıp taşıran ufak kız gibi" kıpkırmızı oldu. her gün 346535 kez bepanthen merhem sürmesem toz olup uçacaklar sanki. üstüne üstlük bir de kilo verdim hepsi yetmezmiş gibi.
tüm bunlara rağmen, sivilceler ve yara izleri konusunda o kadar başarılı bir ilaç ki 8-9 ay bunları çekmeye değer diye düşünüyorum. şimdilik kan değerlerim sağlam ama böbreğimi karaciğerimi elime almasam bari sivilcelerden kurtulmak için. hadi hakkımda hayırlısı.