sadık hidayet

1903-1951 yılları arasında yaşamış, kör baykuş ve aylak köpek gibi değerli eserler bırakmış olan modern iran edebiyatı kurucusu.
paris'te havagazlı bir apartmanda intihar etmiştir. arkadaşı bozorg alevi "paris'te günlerce, havagazlı bir apartman aradı, championnet caddesinde buldu aradığını. 9 nisan 1951 günü dairesine kapandı ve bütün delikleri tıkadıktan sonra gaz musluğunu açtı. ertesi gün ziyaretine gelen bir dostu, onu mutfakta yerde yatar buldu. tertemiz giyinmiş, güzelce tıraş olmuştu ve cebinde parası vardı.yakılmış müsveddelerin kalıntıları, yanı başında yerde duruyordu." diye anlatmıştır.
maalesef eserlerinde dönemin iran politikasını ve monarşisini eleştirmesi sebebiyle iran'da sansürlenmiş ve islamcı çevrelerce fazlasıyla eleştirilmiştir.
intiharından en çok etkilendiğim yazarlar arasındadır.
aynı zamanda yalnızlar mektebi dergisi 15. sayısında sadık hidayet'in daş akol öyküsünü farsça'dan türkçe'ye çevirerek bizleri mutlu etmiştir!
kör baykuş adlı romanın yazarı büyük iran edebiyatçısı. hayatıyla ilgili kurduğu cümleler bana kendi hayatımı hatırlatmıştır.

"hayat hikayemde önemli bir şey yok. başımdan ilginç olaylar geçmedi. ne yüksek mevki sahibiyim, ne de sağlam bir diplomam var. okulda hiçbir zaman örnek bir öğrenci olamadım; başarısızlıklar her yerde buldu beni. nerede çalışırsam çalışayım silik, unutulmuş bir memurdum; şefleri memnun edemedim. istifa ettim mi seviniyorlardı... bırak gitsin, yaramaz! çevrem böyle görüyordu beni; haklıydılar belki de".

böyle güzel insanlar neden intihar ediyorlar? belki de diğerleri tüm yaptıkları kötülüklere karşın, hâlâ nefes alabilecek kadar yüzsüz kalabildikleri içindir.