saraybosna

bosna-hersek federal devletinin en büyük kantonu, sarajevo 92-95 yılları arasında bağımsızlık referandumuyla ayrıldıklarını ilan eden, sırbistan cumhuriyetinin büyük saldırılarına maruz kalan güzel şehir.
aynı zamanda avusturya-macasirtan veliahtının öldürülerek 1. dünya savaşının tetiklendiği yerdir.
sırbistan'a uçakla gidip, belgrad'da 4 gün geçirdikten sonra otobüsle gelmeye çalıştık, ama tabi o kadr kanlı savaşların yapıldığı ve hala hali hazırda sırbistan cumhuriyetinin sınırları içinde olduğunu iddia ettikleri bosna herseğe girişin bu denli karışık olacağını düşünmemiştik.
yolculuğun ilk 3 saati belgrad, kajak bölgesi arasında geçti, sınırda her sınırda olduğu gibi sırbistan polisi kontrol yaptı ve hoşçakalın yazısıyla köprüyü geçtik, köprünün diğer ayağında bosna-hersek federasyonuna hoşgeldiniz dediler 4 saat kadar da karlı dağları tepeleri aşarak saraybosnanın doğu yakasından şehri gördük ama haritada hala sırbistan cumh. sınırları içinde görünüyorduk. neyse otobüs bizi ıssız köhne bir otogarda bıraktı. meğerse sırbisyan saraybosnanın doğu kısmını (istocno sarajevo) kısmının hala hak sahibiymiş, şehrin içinde otobüsle motobüsle merkeze girdik.
şehir türk sevdalısı resmen, birleşmiş milletler'in özellikle hollandanın zamanında sırp bombardımanlarında korumadıkları gereçkesiyle öfke dolular..
ama türkleri seviyorlar, her yer türk denebilir, hatta bursa osmangazi belediyesinin logoları bile var artık ne varsa aralarında..
neyse burada da bolca et yiyin cevapçi kaymakla sırbistandaki gibi güzel oluyor..

adamlar et ve kaymak olayını çözmüşler..
buralarda da bolca tourist trap var kanmayın, local yerleri deneyin..

imaret pekara (fırını) merkezdeki büyük caminin yanında 7/24 açık hamurişlerini midenize indirin..