satış danışmanı

çalıştığımız mağaza da verilen eğitim sayesinde öğrendiğim garip ama zevkli meslek. mavi jeans ın reyonunda çalıştığımız için mavi kendi eğitmenlerini gönderiyordu eğitimlere, ve bu ciddiyet insana önemseniyorum ben duygusu uyandırıyordu. sonradan anlaşılıyor ki tek istedikleri ve normal olarak daha fazla mavi jeans ürünü satışı. o kadar içime işlemişler ki alışverişe gittiğim mağazada ayakkabı numarası soran müşterilerle karşılaşıyorum. yani öle bir eleman duruşu oluşmuş artık. sindirmişler beni yaa…..
hatırladığım en temel kurallar şunlardı;
- müşteriyi reyona girerken karşılanmalı,
- hoş geldiniz hanımefendi yardımcı olmamı ister misiniz? kesinlikle yardımcı olayım falan yok reddetme fırsatı verin ki kendini güçlü hissetsin.
- eğer yardım isterse istediği ürün gösterilir, denemesi sağlanır. faka pantolon almaya gelmiş müşteriye pantolon satmak marifet değildir, şayet yanında bir kazak, gömlek yada kemerle göndermediyseniz siz bir hiçsiniz.
- müşteriye yardımcı olurken çok yaklaşmayın sizin kokunuzu almak zorunda değil, çokta uzaklaşmayın size seslenmek zorunda da değil.
- reddederse uzak durun ama bu mesafe öyle ayarlanmalıdır ki, müşteri ne sürekli göz hapsinde hissetmeli, ne de yalnız olduğu düşüncesine kapılmalı. bir ürün bakıp beden soracağı zaman sesini hemen duymalı ve yardımcı olmalısın.
- ayakkabılar tanıtılıyorsa müşterinin rahat bir koltuğa ( koltuklar vardı) oturması sağlanır, ayakkabı sol elde, tabanı avuç içinde, burnu aşağıya bakacak şekilde göz hizasında tutulur. sağ el kullanılarak ayakkabı tanıtılır, özellikleri anlatılır. göz hizasında tutma nedeni hem ulaşılmaz hissi vermek hem de istersen senin olabilir, tam senin için hissi uyandırmak. ayakkabıyı kesinlikle sen giydirmelisin müşteriye kendini özel hissetmeli ayağına eğilmeli, bir nevi önünde diz çökmelisin. bu müşteriye güçlü olduğu hissini verir.
şu anda gittiğim hiçbir mağazada bana bu şekilde davranılmıyor, galiba verdiğim emeğin bana da verilmesini bekliyorum müşteri olarak, yada kendini özel hissetmek istiyor insan.
en yakin arkadastir. eger birine söz verdiginiz bir randevudan kaytarmak istiyorsaniz ve bunu nasil yapacagimiz hakkinda bir fikriniz yoksa, hemen bu arkadasa basvurulur ve o görüsülmek istenmeyen kisiyi nasil satabileceginiz hakkinda danismanlik hizmeti alinir. üstelik bu hizmet bedavadir.