sea kayak

eskimo dilinde kayak "avcı botu" demektir ve türklerin kısaca "kano" dediği bu ulaşım aracı göllerde, nehirlerde ve denizde avlanma amacıyla geliştirilmiştir.
günümüz modern sea kayakları ise yüksek yoğunluklu poli etilen plastikten yapılır ve oldukça sağlamdır. ilk örnekleri tek kişilikken günümüzde tandem yani çift kişilik kayaklar revaçtadır. 10 dakikalık bir brifing ve sakin bir suda 10 dakikalık bir pratikten sonra herkes kullanabilir. kendi kayağınızı modifiye ederek 5 liraya mal edeceğiniz küçük bir yelken takarak, hafif rüzgarlı havalarda kürek çekmeden de ilerleyebilirsiniz.

türkiyede kekova çevresi ve kaş civarı açık deniz dalga ve rüzgarlarından korunduğu için, ayrıca görsel olarak da çok güzel rotalara sahip oldukları için en popüler yerlerdir. iki kişilik kayak kullanacaksanız daha tecrübeli olanın arkaya oturması tavsiye edilir. önde oturan kürek çekme temposunu belirlerken, arkadaki de onunla %100 uyum içerisinde kürek çekmeli ve aynı zamanda da ayak pedalları ile dümeni kontrol ederek kayağa yön vermeli. denge açısından da, arkada oturanın öndekinden hafif olmaması gerekir.

sea kayak son derece ekolojik bir ulaşım aracıdır. sadece kol gücüyle ilerlersiniz ve doğaya egzos gazı, yağ vs gibi atıklar bırakmazsınız. diğer teknelerin asla giremeyeceği çok sığ ve dar bölgelerde bile ilerleyebilirsiniz. huzur vericidir çünkü tek duyduğunuz şey, suya girip çıkan küreklerin yarattığı su şıpırtısıdır. uzun rotalar meditasyon gibidir; aceleci olmamayı, sabırla, ritminizi koruyarak, enerjinizi idareli bir şekilde kullanmayı, partnerinizle tam bir uyum içinde hareket etmeyi öğrenirsiniz. eğer sevgilinizle uyumlu bir çift olup olmadığınızı merak ediyorsanız, birlikte sea kayak kullanmanız tavsiye edilir. insanlar uzun bir yolculuk sonunda ya birbirlerini nasıl da tamamladıklarını görürler, ya da yolun yarısına gelmeden kavga ederek ayrılırlar. sizinle birlikte kürek çekebilen ve bundan keyif alan, size de keyif veren bir insana, hayatınızın her alanında güvenebilirsiniz.