sevag balıkçı

24 nisan 2011 tarihinde batman'da zorunlu askerligini yaptigi sirada, er kivanç a. nin silahindan çikan kursunla hayatini kaybeden ermeni kökenli asker.
olayin olmasindan sonraki 1,5 saat icinde 2 ayri tutanak tutulmasi, olayin ermeni soykiriminin 96. yildönümünde ve paskalya gününde olmasi, ayrica çeliskili ifadeler, olayin bir nefret cinayeti oldugu iddialarini gündeme getirdi.
katil, 3 ay süren tutuklulugun ardindan, ilk mahkemede serbest birakildi.
sevag'in ailesi bugün galatasaray lisesi önünde bir basin açiklamasi yaparak adalet taleplerini tekrar dile getirdi. açiklamaya rakel dink de destek verdi.
e yazık ki ölümünün tesadüf olmadığına inananlardanım. ülkedeki nefret cinayetlerine,nefret suçlarına ve nefret söylemlerine hukukun daha etkili yaptırımlar ve cezalar getirmesini diliyorum.
güzel ülkemi yaşanmaz hale getirmeye çalışan insanların(!) son kurbanlarından.
ölümünden sonra genelkurmay baskanligi tarafindan hazirlanan hiç bir belgede "sehit" olarak tanimlanmamistir.. genelkurmay bu durumu " olay kaza oldugu için sehit sayilmamistir" diye açiklamistir. oysa uluderede minübüsün dereye yuvarlanmasi sonucu hayatini kaybeden 10, ve afyondaki patlama sonucu hayatini kaybeden 25 asker, aninda "sehitlik" mertebesi ile taltif edilmislerdi..
demekki cennetin ermeniler için uygun bir yer olmadigini düsünüyor genelkurmayimiz.
bu ülkede birilerine ne düşüneceği öğretildikçe bu gibi örnekler şu veya bu şekilde toplumda hor gösterilen tabakaların başına gelir. * olayın aslı her zamanki gibi bulanık bırakılarak sevag'ın ölümünün kaza olduğu karara bağlanmıştır. sorumlu kişi de 4 yıl 5 ay 10 gün cezaya çarptırılmıştır. olayın kaza olması ihtimali de kasıt olması ihtimali de vardır. her iki şekilde de bir insan hayatı sönmüştür. fakat asıl acı veren ülkemizde bir kambur olarak gösterilen, itilen bir zümre bireyinin yani bir ermeninin ölümü ve ardından yaşanan alengirli olaylarıdır. bu yüzden başında dediğim gibi kimseye ne düşüneceğini öğretmeyiniz. nasıl düşüneceğini öğretin ki gerçeği öğrenmesi bu denli zor olmasın.

http://www.aa.com.tr/tr/rss/148471--er-s...