şiva

indiana jones and the temple of doom filminde kötü adamdarın taptığı hindu tanrısı. eh tabii amerikan pop kültürü bakış açısıyla anlatılmış olsa da film güzeldi.
aklıma geldiğinde hala ''om dom şiva'' diye ortalıkta gezinirim.
hindu inanışındaki brahmanların üç büyük tanrı kavramı ya da büyük tanrının üç yüzü kavramının bir bacağını oluşturan tanrı ya da tanrı'nın* yüzü.

yaratıcı yüzü brahma
koruyucu, kollayıcı, şifacı yüzü vişnu*
yok edici, cezalandırıcı yüzü şiva
hindu inanışında temsil hayvanı boğa olan yok edici tanrı. yok etmeden kasıt ortadan kaldırmak değil ruhun arınım sürecinin tamamlanmasında ödüle ya da cezaya karar verici olmasıdır. bir yanıyla ölümcül diğer yanıyla düzen koyucudur.

şiva'nın vaktini himalaya sırtlarında meditasyon yaparak geçirdiğine inanılır. sivaizm içinde meditasyon ve yoga önem teşkil eder. hatta hindu metinlerinde yer aldığı üzere meditasyonu bölünen şiva'nın sinirlenip yıkıcı yanını gösterdiği bilinmektedir.

hinduizmde tanrı, insan ve hayvanlar arasındaki yaşam ölüm ve yeniden doğuş anlamına gelen samsara döngüsü devam ettiği için karma inanışı gereği iyi olan iyiye kötü olan kötüye kavuşacaktır. şiva bu devinimde son aşama olarak yok edici gücü temsil eder.

hinduizmde samsara ve karma süreci çok katmanlı ve pek çok sınav barındığı için şiva'nın ruh ve beden temsili önemlidir çünkü kötü ruh kötü şekilde iyi ruh iyi şekilde sonsuz samsara, karma ve reenkarne süreçleri yaşayacak çoğu mokşa'ya ulaşamayacaktır. çoğu hindu tapınağı bu nedenle ulaşılmak isteneni sembolize ettiğinden şiva için inşa edilmiştir.