telegram

sözlük sayesinde tanıştığım whatsapp'a alternatif olabilecek güzel bir mesajlaşma uygulaması.
hoşuma giden özelliklerinden en önemlisi girişe basit bir şifre ekleyebiliyorsunuz.
ikincisi numaranızı paylaşmadan insanlarla konuşabiliyorsunuz.
ilginizi çekebilecek borsa, kripto para vb. public gruplardan faydalanabiliyorsunuz.
last but not least kıvamında en sevdiğim özelliği ise nearby daki insanları görebiliyorsunuz. zaten numaram görünmüyor diye bir tanesine selam verdim demin. çok heyecanlıyım yaa. cevap vermedi gerçi daha. bakalım komşuluk ölmüş mü!!!
whatsapp'ın kişisel verilerin 8 şubat'a kadar facebook ile paylaşılmasını zorunlu tutmasının ardından alternatif olarak düşündüğüm iletişim uygulamasıdır.
bugün rehberimdeki pek çok kişinin telegrama katıldığına dair bildirimler aldım.
whatsapp'ı silmediyseniz ne kıymeti var.
bende de birkaç kişi telegrama geçti. nedense benim de geçesim geldi ama biraz böyle ruhsuz gibi telegram. umarım geçerim lol.
geliyorlar sürüyle geliyorlar. whatsapptan kaynaklı. whatsapptan bana sözleşme bildirimi gelmedi hala o neden bilmiyorum. büyük dosyalar ve kalabalık gruplar için kullanılıyordu da bu ne ya ben istemiyorum. hiçbir mesajlaşma uygulaması sevmiyorum, sms imessage ve email neyimize yetmedi ki. edit: ya onaylamışım. tıpkı trump gibi dosyaları açmadan imzalıyorum oh my god.
whatsapp'ten telegram'a göç başladı diye bir yazı gördüm az önce. whatsapp'te mevzu durumun telegram'da olmayacağı veya olmadığı ne malum! telegram'ın sahibi bu arkadaşlara garanti mı verdi? her hıyarım var diyene tuz ile koşmak bu işte!
pandemi döneminde keşfettiğim aplikasyonlardan birisi olan telegram’ı çok severek kullandığımı söyleyebilirim. ücretsiz dizi, film, kitap paylaşımları, yatırım grupları, haber grupları gibi daha nice şeyler barındıran bir platform.
son iki gündür whatsapp'tan telegrama kavimler göçü başladı rehberimde. önlenemiyor.
dizi/film ve porno için bu uygulamayı kullanıyorum yaklaşık bir yıldır ama artık herkes buraya gelmeye başlıyor. oysa ne güzel, akraba, tanıdık yoktu kendi kendime takılıyordum. artık tüm ayıplı kanallardan ve gruplardan çıktım :( .
an itibariyle misafirliğe gelenler kalkmak üzere.
kişisel verilerinin kullanımı konusunda endişe eden bireylerin whatsapp'ın alternatifi olarak baktığı uygulama. kik bunun için daha ideal bir uygulamaydı bence
erişim istediği kişisel veriler whatsapp'a göre bir nebze daha az olsa da, en büyük sorunlarından biri gizli sohbet harici yazışmalarda şifreleme özelliği yok.
mesaj yedekleme yine otomatik olarak basit bir şifrelemeyle bilmem neredeki sunucu üzerinde yapılıyor.
ayrıca kullanıcı sözleşmesine göre çok kişisel olmayan kişisel verilerinizi! satarım demese de analiz ediyor.
bu anlamda şu an en mantıklı olan signal uygulaması ama kullanıcısı olmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor.
galeyana gelip whatsapp'tan cimer'e geçenleri pardon bip'e geçenleri zaten saymıyorum, aman diyeyim. uygulama marketinde şu an bip'ten daha fazla veri erişimi isteyen, hatta bunları satacağım, önüme gelenle paylaşacağım diyen başka bir mesaj uygulaması yok.
insanlar girdiğimiz grupları görebiliyorlar mı?
biraz önce telegram'dan gelen mesaj:

telegram surpassed 500 million active users.
in the past 72 hours alone, more than 25 million new users from around the world joined telegram.

boşuna dememişim kavimler göçü diye.
insanlar telegram'daki bulunduğunuz grupları görebilir ama telegram'ı açıp yüzlerine "baak bu gruplara giriyorum" demeniz lazım görmeleri için. ya da fotoğrafını çekip yollayın.
whatsapp'ı bırakamıyoruz. alışılmışlık ve yaygınlık,iş grupları var. ayrıca attığım nudelar nerede whatsapp bana ulaş! telegram'a ısınamadım. sevmiyorum bunları.