the blonde one

2019 arjantin yapımı lgbti+ temalı film. yönetmenliğini marco berger’in yaptığı film ilk gösterimini şubat ayında sydney film festivali’nde yapmış. imdb puanı da 7.7 ile oldukça yüksek.

kardeşi evden taşındıktan sonra boş kalan odayı çalıştıkları marangozhanedeki iş arkadaşına kiralayan juan ve filme adını veren sarışın gabriel arasında geçen yakınlaşma ve ilişkiyi izliyoruz. karısı öldükten sonra küçük kızıyla hayata tutunmaya çalışan sessiz ve çekingen bir karakter olan yakışıklı gabriel’in aksine, içemeyi ve kafasına göre takılmayı seven juan farklı iki karakter çiziyor.

buenos aires banliyölerinde geçen bu hikaye, sosyo-kültürel olarak alt sınıf sayılabilecek insanların eşcinselliğe bakış açısını farklı şekillerde gösteriyor. gabriel’in sessiz ve çekingen olmasına rağmen yaşadığı kıskançlıklar, juan’ın yaşayış tarzını benimsemeye çalışması ve arkadaşlarının eşcinsellikle ilgili yorumlarıyla ortaya güzel bir hikaye çıkmış.

film oldukça duygusal. eşcinsellikle ilgili en büyük baskıyı, toplumsal tabular ve yargılardan ziyade, insanın kendi kendisine yaptığına dikkat çekilmiş. bütün film boyunca duygulanmayan beni sondaki tek bir cümle hüngür şakır ağlatmayı başarmıştır.
(bkz: iksv istanbul film festivali)
festivaldeki en merak ettiğim ve beğendiğim film olmaya aday “the blonde one” trailerını da şöyle bırakayım;