turkey is not a banana republic

türkiye devleti ab bakanı egemen bağış'ın resmi yazışmada türkiye için kullandığı cümledir. seneler önce uluslararası ilişkilerden mezun oldum şimdi bile bu kadar kötü ingilizce ile bu kadar nezaketten yoksun bir metin yazamam. hangi kafalar tarafından yönetildiğimizin resmidir. *

ps: egemenciğim bu atarın kime? dur bir soluklan...

(bkz: chicken translate)
dear europe;
turkey is not a banana republic.banana?what banana?what the hell is banana doing in turkey.i came to this age and i have never seen banana in turkey,you know that?this banana is coming from africa in planes.we had research about it too,banana is not just a banana and football is not just a football,this is the footbal,that s the football,look at the tabela,everything is something happened,this event happened very good, even it happened very beautiful good ok?nobody says something about it,for example we wear like this,this woman wears like that,let s help grandfather,he is sleeping in the streets,oh my dear grandfatheeeerrrrrrr,we did what the necesseraity is, we looked at home, we put it to brain,brain is free.
best regards
90 yıllık tarihinin yarsından fazlasını, gizli ya da açık, askeri vesayet altında geçiren; abd ve ab'nin tüm isteklerini harfiyen uymasına rağmen yine de yaranamayan; son yaşadığımız örneklerde olduğu gibi son 30 yılda benim en az 100 bin kez bizi yönetenlerden duymaktan artık ikrah ettiğim, uluslarası güçlerin düğmeye basmasıyla krizler yaşayan, ekonomisi bir gecede çöken bir ülke banana republic değilse nedir diye itiraz ettiğim önermedir.
uluslararası ilişkiler'e başlayacak beni bile dumur etmeyi başarmış adamdır. o nasıl ingilizce, o nasıl bir hitap biçimidir yahu? banana republic'i küçük harfle yazması, "diplomasi hata kabul etmez" tezi için cinayet sebebi olabilir.
okuyanın devrelerini yakacak bir ingilizce. yıllarca abd'de yaşamış, ab bakanı olmuş bir kişi! ey hayat, sen var ya sen...