ücretsiz kuduz aşısı başladı

2013 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında 4 mart - 3 mayıs 2013 tarihleri arasında "kuduz ve şap aşılama kampanyası" başladı.
kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi takdirde hayvan sahiplerine 6 bin 400 tl. idari para cezası uygulanması hükmü mevcuttur.
kuduz aşılama kampanyası ile sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği kampanyada kullanılacak aşılar bakanlık tarafından proje kapsamında ücretsiz tahsis edilmiştir.kampanya kapsamında olmak üzere; il müdürlükleri hayvan sağlığı yetiştiriciliği ve su ürünleri şube müdürlüğü tarafından tüm ilçe gıda,tarım ve hayvancılık müdürlüklerimize dağıtılmaktadır.belediyelerin, muhtarlıkların, hayvan severlerin ve ilgili kurum/kuruluşların aşı talepleri il müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır..

ülkemizde kuduz hastalığın görülmesinde başıboş sahipsiz sokak köpekleri önemli rol oynadığından ötürü, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve kuduz hastalığından korunma ve kuduz hastalığı ile mücadele yönetmeliği hükümleri gereğince belediyelerin hayvan bakım evleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon çalışması yapmaları hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.
aşılama kampanyasında, hayvan barınaklarındaki köpeklerin yanı sıra, il/ilçe/belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı-rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da il ve ilçe müdürlüklerimizce kuduz aşısı yapılacaktır.
şap hastalığı, canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır.
şap hastalığı ile mücadelede şap aşısının önemi büyüktür.yetiştiricilerin hayvanlarını hastalıktan korumak, hayvan sevklerinin de mağdur olmamaları (büyükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı gerektiği)için hayvanlarını aşılatmaları gerekir.şap aşısı yaptırmak kanunen zorunlu olup, aksi takdirde hayvan sahiplerine 6 bin 400 tl.idari para cezası uygulanması gerekmektedir.